Επίδειξη δύναμης από την Ισπανία

Η Ισπανία χωρίς να βρει την παραμικρή αντίσταση, συνέτριψε την Πολωνία με 89-53, πήρε την τρίτη νίκη της στο Ευρωμπάσκετ και πλέον βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Κορυφαίοι για τους «φούριας ρόχας» οι Μαρκ Γκασόλ (15 π.) και Ρούμπιο (15 π.).

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής από το πρώτο λεπτό του αγώνα. Οι Ισπανοί με πίεση σε όλο το γήπεδο, επέβαλλαν τον ρυθμό τους, οδήγησαν τους Πολωνούς σε πολλά λάθη και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 25-5. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Οι Ισπανοί συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι και όσο περνούσαν τα λεπτά διεύρυναν ακόμη περισσότερο τη διαφορά. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 49 – 13. Η συγκομιδή των 13 πόντων της Πολωνίας σε 20 αγωνιστικά λεπτά, ήταν η χειρότερη των 52 τελευταίων χρόνων, μετά το 30-11 του αγώνα Τουρκίας-Σουηδίας το 1961.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «φούριας ρόχας» χαλάρωσαν και έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μειώσουν σε 76-30 με τη συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ορένγκα προτίμησε να ξεκουράσει τους… βασικούς, πράγμα το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι Πολωνοί και μείωσαν στο τελικό 89-53.

Τα δεκάλεπτα: 5-25, 13-49, 30-76, 53-89

Πολωνία (Μπάουερμαν): Καρνόφσκι 3, Κελάτι 7 (1), Λάμπε 10, Σζουμπάργκα 2, Τσιλίνσκι, Ζαμοίσκι 11 (3), Πονίτκα 7, Ιγκνέρσκι 4, Βαζίνσκι, Γκόρτατ 2, Χρίτσανιουκ 1, Κοσζάρεκ 6 (2).

Ισπανία (Ορένγκα): Αγκιλάρ 2, Φερνάντεθ 13 (2), Ροντρίγκεζ 11 (3), Ρέι 12, Καλντερόν 9 (3), Ρούμπιο 15 (1), Κλαβέρ, Σαν Εμετέριο 4, Γιουλ 3 (1), Μ.Γκασόλ 15 (1), Γκάμπριελ 5 (1), Μούμπρου.