Ρεσίφε – Σαμπάιο Κορέα 4-1: Απογοητευμένες και οι δύο (highlights)

Η Ρεσίφε μπορεί ν απέτυχε εντυπωσιακή νίκη απέναντι στην Σαμπάιο Κορέα, όμως στο τέλος δεν χαμογέλασε, καθώς δεν μπόρεσε να πάρει την άνοδο στην Serie A και η Σαμπάιο υποβιβάστηκε.

Το τελικό σκορ αφήνει ένα φίλο του ποδοσφαίρου χαρούμενο, όχι όμως τους φίλους της Ρεσίφε αλλά ούτε και της Σαμπάιο.

Η Ρεσίφε ήθελε τη νίκη, αλλά και συνδυασμό αποτελεσμάτων για να βρεθεί στην τέταρτη θέση και να πάρει την άνοδο στην Serie A, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήθελαν τη νίκη για να παραμείνουν στην κατηγορία.

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν απλά εξαιρετική η Ρεσίφε. Πέτυχε τρία γκολ και βρέθηκε τόσο κοντά στην άνοδο.

Ο Βάντερσον έκανε το 1-0 στο 27 και στο 43, μετά από πλασέ του Φαμπρίτσιο Ντάνιελ, ο Γκουστάβο Εντρίκε προσπάθησε να απομακρύνει και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0. Στις καθυστερήσεις, ο Φαμπρίτσιο Ντάνιελ έκανε το 3-0!

Στο δέυτερο ημίχρονο ο Φαμπίνιο στο 48 έκανε το 4-0, όμως εκείνη τη στιγμή, οι ομάδες που δεν ήθελε, πέτυχαν και αυτές γκολ για να βρεθούν ψηλότερα στην βαθμολογία. Ο Ίταλο έκανε το τελικό 4-1 από την λευκή βούλα με την Ρεσίφε να τερματίζει στην έβδομη θέση και η Σαμπάιο Κορέα να υποβιβάζεται στην Serie C.

Ρεσίφε: Ζόρνταν, Έβερτον, Ραφαέλ Τιέρε,Τσίκο, Φελιπίνιο, Φελίπε(61΄Πέδρο Μαρτίνς), Ζορζίνιο(84΄Σαβιέ), Εντίνιο(78΄Ντα Σίλβα), Βάντερσον(61΄Γκαμπριέλ Σάντος), Φαμπρίτσιο Ντάνιελ(78΄Ντιέγκο Σόουζα)

Σαμπάιο Κορέα: Λουίζ Ντάνιελ, Παρά, Γκουστάβο Ενρίκε(55΄Αγκιάρ), Ίκαρο Λούκας Μότα, Νέτο(85΄Γκαμπριέλ Σίλβα), Ελόιρ(46΄Πάτρικ Άλαν), Φερέιρα, Βιτίνιο(46΄Ρομπίνιο), Ίταλο, Πιμεντίνια(65΄Νάντσον)