Με πέντε ξιφομάχους η Ελλάδα στην μάχη της τελευταίας ευκαιρίας

Μεταξύ 26-28 Απριλίου θα διεξαχθεί στο Λουξεμβούργο το ευρωπαϊκό τουρνουά Ολυμπιακής πρόκρισης στο οποίο θα δοθούν τα 6 τελευταία διαθέσιμα εισιτήρια για το Παρίσι για τους αθλητές και της αθλήτριες της Γηραιάς Ηπείρου.

Η ελληνική ξιφασκία έχει μία εξασφαλισμένη ατομική πρόκριση στη σπάθη γυναικών μέσω της παγκόσμιας κατάταξης χάρη στην Δώρα Γκουντούρα, ενώ δεν κατάφερε να έχει εκπροσώπηση στα ομαδικά των όπλων. Στα πέντε αγωνίσματα που δεν έχει εξασφαλίσει πρόκριση, η Ελλάδα έχει δικαίωμα να διεκδικήσει με τρεις αθλητές και δύο αθλήτριες τα πέντε ηπειρωτικά εισιτήρια για το Παρίσι (διαβάστε εδώ τη διαδικασία πρόκρισης).

Η Ελληνική Ομοσπονδία Ξιφασκίας όρισε τον Μάιο και τον Ιούνιο του 2023 τη διαδικασία εσωτερικής επιλογής για την εκκπροσώπηση της χώρας μας στο τουρνουά του Λουξεμβούργου (μπορείτε να τα δείτε εδώ και εδώ), η οποία ολοκληρώθηκε με τα πανελλήνια πρωταθλήματα ανδρών και γυναικών στα τέλη Μαρτίου.

Στο ξίφος ασκήσεως θα διεκδικήσουν Ολυμπιακή πρόκριση για την Ελλάδα η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου και ο Νίκος Κοντοχριστόπουλος. Η Κοντοχριστοπούλου από την αντίστοιχη διοργάνωση του 2016 την Πράγα είχε εξασφαλίσει την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, ενώ για τον Κοντοχριστόπουλο θα είναι το τρίτο διαδοχικό Ολυμπιακό τουρνουά πρόκρισης μετά από αυτά του 2016 στην Πράγα και του 2021 στη Μαδρίτη.

Για πρώτη φορά στην καριέρα τους θα συμμετάσχουν σε Ολυμπιακό τουρνουά πρόκρισης ο Νίκος Τσώκας, η Νεφέλη Ροδοπούλου και ο Δημήτρης Καφαταρίδης που θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στο ξίφος μονομαχίας ανδρών, το ξίφος μονομαχίας γυναικών και τη σπάθη ανδρών αντίστοιχα. Πρέπει να σημειωθεί ότι στο ξίφος μονομαχίας ανδρών ο Νίκος Τσώκας ισοβάθμισε με τον Σάββα Καββαδία στην εσωτερική πρόκριση και το κριτήριο επιλογής στην ισοβαθμία ήταν η υψηλότερη θέση στην παγκόσμια κατάταξη. Στη διοργάνωση κλήθηκε από τη FIE και ο διεθνής Έλληνας διαιτητής Στάθης Γεροσίδερης.

Ακολουθούν οι λίστες συμμετοχών στη διοργάνωση, το πρόγραμμα του τριημέρου καθώς και οι βαθμολογίες της πρώτης πεντάδας σε κάθε όπλο μετά την ολοκλήρωση της εσωτερικής διαδικασίας επιλογής:

Συμμετοχές
Συμμετοχές – Ξίφος ασκήσεως ανδρών – 22 αθλητές
Συμμετοχές – Ξίφος ακήσεως γυναικών – 19 αθλήτριες
Συμμετοχές – Ξίφος μονομαχίας ανδρών – 31 αθλητές
Συμμετοχές – Ξίφος μονομαχίας γυναικών – 24 αθλήτριες
Συμμετοχές – Σπάθη ανδρών – 17 αθλητές

Πρόγραμμα
Παρασκευή 26/4
11:00 – Ξίφος ασκήσεως ανδρών – πουλ | Νίκος Κοντοχριστόπουλος
13:00 – Ξίφος μονομαχίας γυναικών – πουλ | Νεφέλη Ροδοπούλου
17:30 – Ξίφος ασκήσεως ανδρών – ημιτελικοί
18:30 – T4 women’s epee
20:00 – Ξίφος ασκήσεως ανδρών – τελικός
20:30 – Final women’s epee

Σάββατο 27/4
11:00 – Σπάθη ανδρών – πουλ | Δημήτρης Καφαταρίδης
12:00 – Ξίφος ασκήσεως γυναικών – πουλ | Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου
17:30 – Σπάθη ανδρών – ημιτελικοί
18:30 – Ξίφος ασκήσεως γυναικών – ημιτελικοί
20:00 – Σπάθη ανδρών – τελικός
20:30 – Ξίφος ασκήσεως γυναικών – τελικός

Κυριακή 28/4
11:00 – Ξίφος μονομαχίας ανδρών – πουλ | Νίκος Τσώκας
18:00 – Ξίφος μονομαχίας ανδρών – ημιτελικοί
20:00 – Ξίφος μονομαχίας ανδρών – τελικός

Tελικές βαθμολογίες εσωτερικής διαδικασίας πρόκρισης
Ξίφος ασκήσεως ανδρών:

  1. Νίκος Κοντοχριστόπουλος (ΑΟΞ Αιγάλεω) – 525β
  2. Ραφαήλ Σούλιος (ΑΞΙΑ) – 362.5β
  3. Αρτέμιος Τζοβάνης (ΑΟΞ Αιγάλεω) – 347.5β
  4. Γιάννης Τσιμικλής (ΓΕΦ) – 305β
  5. Γιώργος Μανώλικας (ΑΞΙΑ) – 305β

Ξίφος ασκήσεως γυναικών:

  1. Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου (ΑΟΞ Αιγάλεω) – 685β
  2. Σταυρίνα Γαρυφάλλου (ΑΟΞ Αιγάλεω) 470
  3. Μαρία Χαλδαίου (ΑΞΙΑ) 452.5β
  4. Μαρία Στάμος (ΠΑΟ) 452.5β
  5. Ελένη Μπάλλου (ΑΟΞ Αιγάλεω) 405β

Ξίφος μονομαχίας ανδρών:

  1. Νίκος Τσώκας (ΟΞΙΦ) – 355β
  2. Σάββας Καββαδίας ΠΑΟ 355β
  3. Κωνσταντίνος Καραμπάσης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) – 322.5β
  4. Δημήτρης Μήτσιος Αντωνάκος (ΛΞ Θεσσαλονίκης) – 312.5β
  5. Γιάννος Μαρκόπουλος (ΟΣ Κηφισιάς) – 302.5β

Ξίφος μονομαχίας γυναικών:

  1. Νεφέλη Ροδοπούλου (ΑΟΦΙΨ Ίριδα)
  2. Ανδριάνα Θεοδωροπούλου (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) – 425β
  3. Νικόλ Χατζησαράντου (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) – 352.5β
  4. Αριάδνη Νάσκαρη (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) – 340β
  5. Ασπασία Καραμπάση (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) – 287.5β

Σπάθη ανδρών:

  1. Δημήτρης Καφαταρίδης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) – 490β
  2. Παναγιώτης Κοντοειδής (ΑΕΚ) – 335β
  3. Θωμάς-Αβραάμ Γρόλλιος (Άρης Θεσσαλονίκης) – 330β
  4. Γιάννης Πρίφτης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) – 290β
  5. Γκυ-Γιώργος Λεωτόν (Άρης Θεσσαλονίκης) – 287.5β


Σχολιασμός

Γράψτε το σχόλιό σας

ΕΤΑΙΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

ΕΠΩΝΥΜΙΑ: NOVA TELECOMMUNICATIONS & MEDIA ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (δ.τ. NOVA M.A.E.)

ΑΦΜ: 099936189, ΔΟΥ ΦΑΕ ΑΘΗΝΩΝ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΑΘΗΝΩΝ 106, ΑΘΗΝΑ, 104 42

ΤΗΛ: 210-6158000, E-MAIL: info@novasports.gr

ΙΔΙΟΚΤΗΤΡΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ: NOVA M.A.E. ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ “UNITED GROUP OF COMPANIES”

ΝΟΜΙΜΗ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ: ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΙΛΒΕΣΤΡΙΑΔΟΥ

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΡΙΑ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ: ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΙΛΒΕΣΤΡΙΑΔΟΥ

ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΙΩΡΗΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ: ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΔΟΥΚΑΣ

ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΤΟΜΕΑ (DOMAIN NAME): NOVA M.A.E.