Πέρασε στο ταμπλό της κατηγορίας Under 19 η Παπαδημητρίου στο αυστριακό Youth Contender

Μία ακόμα πρόκριση σε κυρίως ταμπλό επιφύλαξε η σημερινή 12/01 δεύτερη μέρα στο World Table Tennis Youth Contender της Αυστρίας, που γίνεται στο Λιντς και είναι το εναρκτήριο για το νέο έτος.

Η Μαλαματένια Παπαδημητρίου, που άρχισε την Πέμπτη τους αγώνες της, προκρίθηκε με τη 2η θέση από τον όμιλό της στον 1ο γύρο του απλού Under 19. Ξεχώρισε μάλιστα, η νίκη της απέναντι στο 1ο φαβορί του 15ου γκρουπ, τη Μασάρ από το Βέλγιο. Στο ταμπλό των «32» η σημερινή πρωταθλήτρια Ελλάδας του απλού νεανίδων κυνηγά αύριο ένα καλό πλασάρισμα. Στην ίδια ηλικιακή κατηγορία, που είναι η αμέσως επόμενη από τη δική τους, αγωνίστηκαν η Κατερίνα Αλεξούδη, η Ζωή Καζάκου και η Ευαγγελία Μεραμβελλιωτάκη. Αποκλείστηκαν στα γκρουπ, αλλά είχαν την ευκαιρία για νέα δυνατά παιχνίδια, που προσφέρονταν για ουσιαστικά συμπεράσματα. Στην προκριματική φάση έμεινε και ο 13χρονος Κωνσταντίνος Αλεξούδης στην κατηγορία Under 15. Χτες θυμίζουμε, είχε μπει στην πρώτη 16άδα του Under 13.

Η Παπαδημητρίου ήταν 2ο φαβορί στο 15ο γκρουπ και κατάφερε να φτάσει στην πρόκριση ως 2η.  Στον πρώτο της αγώνα κάμφθηκε με 3-2 σετ από την Αγγλίδα Γιου Τιάνερ, η οποία πήρε τελικά την 1η θέση στο γκρουπ (8-11, 11-6, 5-11, 11-8, 7-11). Κράτησε το καλό αγωνιστικό πρόσωπο και απέναντι στη Λίλου Μασάρ από το Βέλγιο (επικεφαλής του γκρουπ, που τελικά αποκλείστηκε) έφτασε στην πολύτιμη νίκη με 3-1 σετ (11-3, 11-7, 9-11, 11-5). Στο τέλος δικαίωσε τον ρόλο του φαβορί κόντρα στην Άνθεα Κουταχάρ από τη Μάλτα και με 3-0 εξασφάλισε την είσοδο στις «32» του αγωνίσματος (11-4, 11-9, 11-6). Το βράδυ η κλήρωση έφερε αντιμέτωπη την Παπαδημητρίου με την Κίρα Μπαλόγκ. Η Ουγγαρέζα μετείχε στο γκρουπ της Καζάκου και πήρε την πρωτιά με το απόλυτο των νικών σε 3 αγώνες. Ο αγώνας γίνεται νωρίς το μεσημέρι (12:30 Ελλάδας).

Η Αλεξούδη μετείχε στο 13ο γκρουπ. Δημιούργησε τις προϋποθέσεις για ν’ αρχίσει με σπουδαία νίκη κόντρα στην επικεφαλής Σλοβάκα Ντομίνικα Βιλτσίκοβα, αλλά ηττήθηκε από 2-0 σετ και τελικά αποκλείστηκε με την 3η θέση. Στην πρεμιέρα έχασε με 3-2 σετ από τη Βιλτσίκοβα (12-10, 11-7, 2-11, 4-11, 5-11) και αργότερα από την Ουγγαρέζα Κέντρα Μόλναρ με 3-0 σετ (2-11, 8-11, 7-11).

H Μεραμβελλιωτάκη αγωνίστηκε στο 14ο γκρουπ. Κατετάγη 3η, όμως άξιζε την πρόκριση, καθώς κάμφθηκε και στα δύο παιχνίδια της στα πέντε σετ. Πρώτα λύγισε με 3-2 από την επικεφαλής Γερμανίδα Ζοζεφίνα Νιούμαν (9-11, 7-11, 11-9, 11-8, 8-11) κι έπειτα με το ίδιο σκορ από τη Ρουμάνα Αλέσια Σφερλέα, αν και προηγήθηκε με 2-1 σετ (9-11, 11-9, 12-10, 5-11, 9-11).

Στο 16ο γκρουπ η Καζάκου περιορίστηκε στην 4η θέση, πάντως έδωσε νέα χρήσιμα τεστ με 3 ακόμα αγώνες μετά τους 2, που έδωσε χτες στη δική της ηλικιακή κατηγορία. Έχασε με 3-1 σετ από την Ιταλίδα επικεφαλής Μίριαμ Καρνοβάλε (11-6, 6-11, 8-11, 7-11), επίσης με 3-1 από την Τσέχα Μόνικα Παρίζκοβα, σε ματς που μεταδόθηκε ζωντανά στο ίντερνετ (5-11, 6-11, 11-7, 3-11) και με 3-0 σετ από την Ουγγαρέζα Κίρα Μπαλόγκ (8-11, 4-11, 5-11).

Τέλος, στην κατηγορία αγοριών U15 ο Αλεξούδης έμεινε στην 3η θέση του 4ου γκρουπ και εκτός συνέχειας. Αρχικά έχασε από τον Τσέχο επικεφαλής Γιαν Σκάλντα με 3-0 σετ (2-11, 3-11, 8-11) και στη συνέχεια από τον Ούγγρο Ζέτενι Λίντνερ με το ίδιο σκορ (6-11, 11-13, 6-11).

Στο διπλό μικτό U19 έγινε ταμπλό των «32» όπου η Παπαδημητρίου και ο Σλοβάκος Σάμουελ Πάλουζεκ είναι 2ο φαβορί. Έχουν bye στον 1ο γύρο και στη 16άδα ενδεχομένως αντιμετωπίσουν ζευγάρι με ελληνικό χρώμα. Ακριβώς πάνω από τη βάση του ταμπλό η Καζάκου με τον Αυστριακό Αλεξάντερ Ντουρ συναντούν στον γύρο των «32» το δίδυμο από την Αυστρία Λιου Ζενλόνγκ/Αναστασία Ραντιόναβα.

Η Αλεξούδη με τον Αυστριακό Σάμουελ Ρέικ κληρώθηκαν με τους Αυστριακούς Μισέλ Κάσες/Τζούλιαν Φέλινγκερ. Η Μεραμβελλιωτάκη με τον επίσης Αυστριακό Ματίας Μπουντίν θα τεθούν αντιμέτωποι με τους Ρέιαν Βαρντινέγιαντ/Έλενα Σομέροβα από την Αυστραλία και την Τσεχία αντίστοιχα.