Βαλκανικό πρωτάθλημα: Χάλκινο μετάλλιο για την εθνική ομάδα ανδρών

Το πρώτο της μετάλλιο στο Βαλκανικό πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών χαίρεται η ελληνική αποστολή.

Κατά τη δεύτερη μέρα των αγώνων στο Σεράγεβο η εθνική μας ομάδα των ανδρών πήρε την 3η θέση και πρόσθεσε την επιτυχία στα 4 μετάλλια, επίσης σε βαλκανικό επίπεδο, που κατακτήθηκαν πριν από δύο μήνες στις ηλικίες Under 15 Under 19. Η Ελλάδα είχε προκριθεί με τη 2η θέση από τον δικό της όμιλο και την Τετάρτη 24/08 νίκησε αρχικά το Μαυροβούνιο για να μπει στην 4άδα. Εκεί έχασε από την Τουρκία και στο καθοριστικό ματς για το χάλκινο μετάλλιο έκαμψε σε σπουδαίο ματς τη Βουλγαρία με 3-2. Η εθνική γυναικών έφτασε επίσης στον καθοριστικό αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο, αλλά ηττήθηκε με 3-0 από τη Σερβία και κατετάγη 4η. Νωρίτερα είχε επιβληθεί της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης με 3-0 στην 8άδα κι έχασε με το ίδιο σκορ από τη Ρουμανία στα ημιτελικά. Η διοργάνωση συνεχίζεται από την Πέμπτη 25/08 με τα ατομικά αγωνίσματα και θα ολοκληρωθεί το Σάββατο 27 του μήνα.

Στους άνδρες το χρυσό μετάλλιο πήρε η Ρουμανία νικώντας στον τελικό 3-1 την Τουρκία. Ίδιο το ζευγάρι του τελικού, ίδια η νικήτρια και στις γυναίκες. Η Ρουμανία επιβλήθηκε της Τουρκίας με 3-0.

Με τον Σωτήρη Ζήκο στην τεχνική καθοδήγηση η εθνική μας ομάδα των ανδρών μετά τη 2η θέση στον όμιλο ξεπέρασε εύκολα στην αρχή του σημερινού προγράμματος το Μαυροβούνιο με 3-0. Ο Αντωνιάδης έδωσε δύσκολα το προβάδισμα, αλλά στη συνέχεια οι αθλητές μας είχαν τον απόλυτο έλεγχο.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Μαυροβούνιο-Ελλάδα 0-3:

Φιλίπ Ράντοβιτς-Νίκος Αντωνιάδης 1-3 (8-11, 11-4, 10-12, 11-13)

Λούκα Μπάκιτς-Γιώργος Σταματούρος 0-3 (5-11, 5-11, 9-11)

Φιλίπ Ραντούλοβιτς-Γεράσιμος Χατζηλυγερούδης 0-3 (1-11, 8-11, 6-11)

Το μεσημέρι καταγράφηκε μία ακόμα αναμέτρηση με τουρκικό αντιπροσωπευτικό συγκρότημα σε διεθνείς διοργανώσεις του φετινού καλοκαιριού. Η Ελλάδα έχασε με 3-1 στις λεπτομέρειες και δεν μπόρεσε να προκριθεί στον τελικό. Ο Σταματούρος υπέστη τις πρώτες ήττες του στο Βαλκανικό πρωτάθλημα και ήταν και οι δύο με κλειστά σκορ, ενώ η νίκη ήρθε από τον Κορδούτη με ανατροπή από 1-2 σετ.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Τουρκία 1-3:

Γιώργος Σταματούρος-Τουγκάι Γιλμάζ 2-3 (9-11, 11-8, 11-5, 9-11, 10-12)

Νίκος Αντωνιάδης-Ιμπραχίμ Γκουντούζ 0-3 (9-11, 6-11, 9-11)

Δημήτρης Κορδούτης-Ζιβέρ Γκουντούζ 3-2 (6-11, 11-9, 8-11, 11-9, 11-3)

Σταματούρος-Γκουντούζ 1-3 (8-11, 11-9, 6-11, 9-11)

Νωρίς το βράδυ ήρθε η κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου. Μετά από το αντίστοιχο ματς της Τρίτης, στον όμιλο, η εθνική μας ομάδα επικράτησε ξανά της Βουλγαρίας με 3-2. Αυτή τη φορά για τις θέσεις 3-4 και σε συναρπαστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στο 5ο επί μέρους ματς και στα πέντε σετ. «Δράστης» στο κλείσιμο ο Αντωνιάδης, που είχε και την εμπειρία του Βαλκανικού ανδρών-γυναικών του 2019, ενώ προηγήθηκαν δύο θετικά αποτελέσματα του Σταματούρου. Αξιοσημείωτο επίσης ότι και τα τρία τελευταία ματς έληξαν με σκορ 3-2.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Βουλγαρία-Ελλάδα 2-3:

Πετιό Κράστεφ-Νίκος Αντωνιάδης 3-1 (11-9, 11-7, 7-11, 11-5)

Γιοάν Βελίτσκοφ-Γιώργος Σταματούρος 0-3 (6-11, 4-11, 6-11)

Ντένισλαβ Κοτζαμπάσεφ-Δημήτρης Κορδούτης 3-2 (11-8, 11-6, 7-11, 5-11, 11-8)

Κράστεφ-Σταματούρος 2-3 (11-9, 9-11, 9-11, 11-6, 7-11)

Βελίτσκοφ-Αντωνιάδης 2-3 (9-11, 3-11, 11-4, 15-13, 7-11)

Η εθνική γυναικών άρχισε την ημέρα με την 3η νίκη της στη διοργάνωση. Την πέτυχε με 3-0 απέναντι στην οικοδέσποινα Βοσνία/Ερζεγοβίνη και πέρασε άνετα στα ημιτελικά.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Βοσνία/Ερζεγοβίνη 3-0:

Αλίκη Κιούφη-Έμα Λόβριτς 3-0 (11-5, 11-4, 11-6)

Δήμητρα Τσεκούρα-Ντάνα Μπιόγκραντλιτς 3-0 (11-5, 11-9, 11-5)

Μαλαματένια Παπαδημητρίου-Μαρίγια Γκνιάτιτς 3-0 (11-6, 11-9, 11-5)

Το μεσημέρι συνάντησε το 1ο φαβορί, τη Ρουμανία για την είσοδο στον τελικό. Δεν μπόρεσε να απειλήσει πραγματικά και ηττήθηκε με 3-0.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ρουμανία-Ελλάδα 3-0:

Αντρέα Ντραγκομάν-Αλιίκη Κιούφη 3-0 (11-8, 11-7, 11-2)

Αντίνα Ντιακόνου-Δήμητρα Τσεκούρα 3-0 (11-5, 11-5, 11-5)

Ίρινα Τσιομπάνου-Μαλαματένια Παπαδημητρίου 3-0 (11-6, 11-5, 12-10)

Στον αγώνα για τις θέσεις 3-4 αντιμετώπισε τη Σερβία. Κάμφθηκε με 3-0, όμως το αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης. Στο εναρκτήριο παιχνίδι η Κιούφη δεν αξιοποίησε το 2-0 σετ και χάθηκε καλή ευκαιρία για το προβάδισμα, ενώ στο τρίτο στη σειρά ματς η Γερασιμάτου είχε βρεθεί μπροστά με 2-1 σετ. Έτσι η εθνική μας πήρε την 4η θέση με 3 νίκες και 3 ήττες στο σύνολο.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Σερβία 0-3:

Αλίκη Κιούφη-Τιγιάνα Γιόκιτς 2-3 (12-10, 11-6, 8-11, 14-16, 7-11)

Μαλαματένια Παπαδημητρίου-Ντραγκάνα Bίγκνιεβιτς 0-3 (2-11, 5-11, 8-11)

Γερασιμάτου-Μένγκερ 2-3 (6-11, 11-9, 11-3, 8-11, 6-11)

Να σημειωθεί ότι στο Βαλκανικό πρωτάθλημα μετέχει και η Ιταλία, στην προκειμένη διοργάνωση στις γυναίκες. Σε όσους απόρησαν που η Ιταλία έγινε μέλος της Βαλκανικής Ένωσης του αθλήματος οι υπεύθυνοι της διοργάνωσης σημείωσαν ότι αυτό συνέβη γιατί ένα πολύ μικρό κομμάτι της χώρας. Και πρόσθεταν ότι και στο παρελθόν είχε παρουσία σε αντίστοιχους αγώνες η Ιταλία.