Σαν στην …Κυψέλη, 3-0 ο Παναθηναικός στην Καλαμάτα

Μπροστά στους φίλους του που μετέτρεψαν το κλειστό της Καλαμάτας σε Κυψέλη ο Παναθηναικός πέρασε στους "8" του Κυπέλλου επικρατώντας με 3-0 σετ (25-21, 25-14, 25-17) της γηπεδούχου ομάδας.

Μπροστά στους φίλους του που μετέτρεψαν το κλειστό της Καλαμάτας σε Κυψέλη ο Παναθηναικός πέρασε στους “8” του Κυπέλλου επικρατώντας με 3-0 σετ (25-21, 25-14, 25-17) της γηπεδούχου ομάδας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ενθουσιασμό και πάθος στην αναμέτρηση και κατάφεραν να κοντράρουν τους έμπειρους «πράσινους». Από το 16-16 ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμό, ξέφυγε (16-19) για να πάρει προβάδισμα με 0-1 σετ (21-25). Στο δεύτερο σετ, οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο και κατάφεραν να πάρουν διαφορές ασφαλείας (3-7, 8-16) για να φτάσουν εύκολα στο 0-2 σετ με 14-25. Κ

αλύτερη εκκίνηση για τους φιλοξενούμενους και στο τρίτο σετ με επιθετικές λύσεις και μπλοκ (0-2,3-7) απέναντι στη μαχητική Καλαμάτα ’80 που προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ (9-11, 12-14). Με μικρή αντεπίθεση οι «πράσινοι» έφτασαν στο +6 με το σετ να ολοκληρώνεται 17-25. Αξίζει να σημειωθεί ότι και οι δυο προπονητές έδωσαν ευκαιρία σε πολλούς παίκτες σε μια πραγματικά γιορτινή ατμόσφαιρα. «Καταφέραμε να είμαστε ανταγωνιστικοί απέναντι σε μια ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας και είμαι ευχαριστημένος από τα παιδιά. Σε αυτόν τον αγώνα-γιορτή όμως προτεραιότητα ήταν να γεμίσει το γήπεδο και πραγματικά η παρουσία του κόσμου ήταν συγκλονιστική» τόνισε ο Καλαματιανός κόουτς Χρήστος Δημητρακόπουλος, ενώ ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος σχολίασε:

«Παίξαμε πολύ σοβαρά γιατί θέλουμε τη νίκη σε κάθε παιχνίδι. Ευχαριστούμε τους φιλάθλους μας που είναι πάντα κοντά μας και τον κόσμο της Καλαμάτας που ήρθε σήμερα στο γήπεδο».

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Δημητρακόπουλος) : Μπουσούνης, Μανιατέας, Μάνα, Κακαλέτρης, Ντάκουρης, Κωτσάκης, Εξαρχέας λ/, Σκαρτσίλης Γρ. λ/, Αποστολόπουλος, Βλάσσης Σκαρτσίλης Δ., Γιατράκος, Χανδρινός

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μπέλος, Πανταλέων, Μαρούλης, Γκιμαράες, Κανέλλος, Σούρδι, Πολυχρονιάδης λ/, Μπούρας λ/, Φερέιρα, Σαμαντάς, Παπαδόπουλος, Ρεζκ, Ρούσης, Αγγελής