Αγχώθηκε αλλά προκρίθηκε η αήττητη Λιόν

Με μία και μοναδική νίκη από την πρώτη αγωνιστική στην έδρα της Σϊτι και εν συνεχεία με πέντε ισοπαλίες η Λιόν πήρε την πρόκριση μέσα στην Ουκρανία κόντρα στη Σαχτάρ (1-1).

Η Λιόν ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της αήττητη στον έκτο όμιλο του φετινού Champions League. Οι Γάλλοι σημείωσαν μία (και καλή) νίκη εκτός έδρας την πρώτη αγωνιστική επί της Μάντσεστερ Σίτι στο πιο δύσκολο ματς που είχαν να δώσουν και εν συνεχεία έφεραν πέντε σερί  ισοπαλίες.

Η τελευταία εξ αυτών έφερε μαζί και την πρόκριση αν και χρειάστηκε να αγχωθούν στο τέλος. Η Σαχτάρ με μόλις μία τελική προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε με τον Μοράς, με τη Λιόν να μετρά έντεκα τελικές και αρκετές ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο αποδόθηκε ποδοαφαιρική δκαιοσύνη καθώς ήρθε η ισοφάριση με ένα πανέμορφο γκολ του Φεκίρ με σουτ από το ύψος της περιοχής. Η Σαχτάρ προσπάθησε να βγει μπροστά με σκοπό να φτάσει στο γκολ και να κλέψει τη νίκη και την πρόκριση, αλλά η Λιόν άντεξε, ήταν καλύτερη και δίκαια προκρίθηκε.