Παρέα στο Europe Cup (video)

Η Αβελίνο κρατούσε την τύχη στα χέρια της σε ότι αφορά την πρόκριση όμως ηττήθηκε στη Λετονία από την Βέντσπιλς στη παράταση(106-102) και σε συνδυασμό με τις νίκες των Λεμάν και Νίζνι έμεινε εκτός και παρέα με τους Λετονούς συνεχίζουν στο Europe Cup.

Η Αβελίνο κρατούσε την τύχη στα χέρια της σε ότι αφορά την πρόκριση, όμως ηττήθηκε στη Λετονία από την αδιάφορη στη παράταση(106-102) και σε συνδυασμό με τις νίκες των Λεμάν και Νίζνι έμεινε εκτός και παρέα με τους Λετονούς συνεχίζουν στο Europe Cup.

Στη Λετονία η Αβελίνο βρισκόταν μπροστά σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα όμως η Βέντσπιλς αντέδρασε προς το τέλος και κατάφερε να οδηγήσει το παιχνίδι στη παράταση, κανoνική διάρκεια 90-90.Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι με επί μέρους σκορ 16-12 κατάφεραν να πάρουν μία νίκη και να πάρουν μαζί τους τους Ιταλούς στο Europe Cup.

H Βέντσπιλς είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων με τον Λόμαντς να σκοράρει 27, τους Γκούλμπις και Γιάκοβικς από 16, 14 έβαλε ο Άλερτζ 14, ο Τζόνσον 13 και 11 ασίστ και ο Ντράμε 10.

Για την Αβελίνο ο Κάλεμπ Γκριν έκανε μεγάλο ματς με 39 πόντους σε 45 λεπτά συμμετοχής!Ακολούθησε ο Σάικς με 29. Ο Πάτρικ Γιανγκ τελείωσε το ματς με 8 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Στην επόμενη φάση συνεχίζουν οι Μούρθια,Μπάνβιντ,Λεμάν και Νίζνι.