Σαλπάρει στη Χίο για το 6ο…

Ανατροπή και πρόκριση για τον Ολυμπιακό στον γκραν γκινιόλ ημιτελικό με τον Παναθηναϊκό στη Χίο. Οι νταμπλούχες, παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 σετ, ανέτρεψαν το σκορ και με 3-2 σετ (25-18, 20-25, 23-25, 25-20, 15-7) προκρίθηκαν 7η φορά σε τελικό Κυπέλλου.

Η κάτοχος του τίτλου θα έχει αύριο (18.30) την ευκαιρία κόντρα στον νικητή του δεύτερου ημιτελικού ΑΕΚ-Ηλιούπολη να γράψει ιστορία και να γίνει η μοναδική ομάδα που έχει 6 κατακτήσεις (ο ΠΑΟ έχει 5). Ο Ολυμπιακός στηρίχθηκε στις κεντρικές του (Λαμπρούση και Γιώτα είχαν από 13 πόντους με την τελευταία να έχει 8 μπλοκ) και στην Μαλασάι (20π.) που ήταν αποτελεσματική στην υποδοχή (64%) και στην επίθεση (52%). Ο Παναθηναϊκός το πίστεψε όταν προηγήθηκε με 2-1 σετ αλλά στα κρίσιμα σετ (4ο και 5ο) δεν είχε την παίκτρια εκείνη που θα τον αλλάξει επίπεδο. Χαμηλή πτήση και για τις 3 περιφερειακές και ειδικά για την Μόλναρ (29% επίθεση με 15 πόντους και 4 λάθη).

Πρώτο σετ από σέρβις
Με το σερβίς του να δημιουργεί ρήγματα στην υποδοχή του Παναθηναϊκού ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο σετ στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας που φιλοξενείται στη Χίο. Η ομάδα του Κοβάτσεβιτς πίεσε την αντίπαλό της στην υποδοχή και κατάφερε από το …καλησπέρα του ματς να πάρει προβάδισμα (5-1), το οποίο δεν έχασε ποτέ. Η διαφορά έφθασε μέχρι και τους 8 πόντους (17-9) με την ομάδα του Ρούση να χαρακτηρίζεται από αρρυθμία παντού. Οι «πράσινες» μείωσαν με άουτ επίθεση της Γιώτα σε 19-15 αλλά ο Ολυμπιακός έπαιξε με την διαφορά και πήρε άνετα το σετ με 25-20 με επίθεση της Λαμπρούση.

Με το ίδιο νόμισμα
Ο Παναθηναϊκός απάντησε στον Ολυμπιακό στον ημιτελικό του Κυπέλλου γυναικών στη Χίο με το ίδιο νόμισμα. Οι «πράσινες» μπορεί να έχασαν το πρώτο σετ με 25-20 αλλά ανέβασαν την απόδοση τους και ισοφάρισαν σε 1-1 σετ. Η ομάδα του Ρούση έφτιαξε την υποδοχή της και αντέδρασε άμεσα. Προηγήθηκε με 4-2 στο δεύτερο σετ και παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις να προσπεράσει με 6-4 χάρη στην αποτελεσματική Τσβετάνοβα οι «πράσινες» έφθασαν σε σερί 8-1 με τα σερβίς της Μόλναρ (λάθη της «ερυθρόλευκης» υποδοχής) και μπλοκ της Καββαδία πήραν διαφορά 6 πόντων 14-8. Η διαφορά του +6 διατηρήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του σετ και ο Παναθηναϊκός με χαρακτηριστική άνεση με 25-20 ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Πράσινη υπεροχή
Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για τελευταία φορά στο 6-4. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε πάθος και …μπλοκ, προσπέρασε με σερί 5-0, 12-10 με τον Ολυμπιακό να παίζει με πολύ άγχος και πολλά λάθη. Ο Κοβάτσεβιτς άλλαξε Χριστοδούλου (Τέζα) και Τσβετάνοβα (Κωνσταντίνου) αλλά με λάθος της Λαζάρεβιτς ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 22-18 με πόντο της Μόλναρ. Η Σέρβα του Παναθηναϊκού δέχθηκε μπλοκ για το 22-20 αλλά με νέο μπλοκ η Καββαδία ξεκόλλησε την ομάδα της για το 23-20. Ο Ολυμπιακός με πόντο της Λαμπρούση και μπλοκ της Μαλασάι στην Γκούζου (διπλή χαμένη κόντρα μπάλα για τον ΠΑΟ) μείωσε στον πόντο, 23-22 και με άσσο της ίδιας παίκτριας ισοφάρισε στο 23-23. Η Τσίμα πήρε πόντο για το πρώτο πράσινο σετ μπολ, 24-23, με την Γκούζου να μπλοκάρει την Μαλασάι και να δίνει το σετ στην ομάδα της με 25-23.

«Ερυθρόλευκη» ισοφάριση
Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να πάει τον ημιτελικό σε πέμπτο σετ. Προηγήθηκε 3-0 και 11-3 με το μπλοκ της ομάδας του Κοβάτσεβιτς να κάνει θραύση. Ο Παναθηναϊκός έδειξε κουρασμένος με τις «ερυθρόλευκες» να κάνουν επίδειξη δύναμης και με άσσο της Γιώτα να φθάνουν την διαφορά στο +9, 15-6. Το σετ είχε ήδη κριθεί και απλά ο Ολυμπιακός έβαλε την σφραγίδα της ισοφάρισης με 25-20 με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει πόντο από video στο 24-13 και να γράφει σερί 7-0.

«Καθάρισε» η Γιώτα
Το ματς και το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό κρίθηκε στο πέμπτο σετ. Ο Ολυμπιακός, πιο έμπειρος από τον αντίπαλό του, με την Γιώτα να κερδίζει τις μάχες στο φιλέ και την Λαζάρεβιτς αποτελεσματική στην επίθεση προηγήθηκε με 11-6 για να πανηγυρίσει την πρόκριση με 15-7 χάρη σε δύο μπλοκ της Γιώτα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάσεβιτς): Γιώτα 13 (4/9 επ, 1 άσσος, 8 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 17 (15/39 επ, 2 άσσοι, 61% υπ – 45% άριστες), Λαμπρούση 13 (8/22 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μαλασάι 20 (16/31 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ – 44% άριστες), Χριστοδούλου 3 (3 μπλοκ), Τσβετάνοβα 21 (19/41 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 71% υπ – 50% άριστες), Κωνσταντίνου 1 (1/6 επ), Τέζα, Εμμανουηλίδου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρούσσης): Γκούζου 9 (5/11 επ, 4 μπλοκ), Κουτουξίδου 2 (1/4 επ, 1 άσσος), Καββαδία 7 (4/8 επ, 3 μπλοκ), Μερτέκη 15 (14/47 επ, 1 μπλοκ), Τσίμα 16 (14/40 επ, 2 μπλοκ, 33% υπ – 24% άριστες), Μόλναρ 15 (13/45 επ, 2 άσσοι, 29% υπ – 29% άριστες) / Ρόγκα (λ, 55% υπ – 45 % άριστες), Αγγελοπούλου, Παπαδοπούλου, Κωνσταντινίδου