Κρητικοί και… στη Γλυφάδα

Μια σπουδαία ευκαιρία για να ανέβει λίγο στη βαθμολογία έχασε ο Ίκαρος, την ώρα που το Ρέθυμνο έπαιρνε την όγδοη νίκη του στη φετινή Α1.

Μια σπουδαία ευκαιρία για να ανέβει λίγο στη βαθμολογία έχασε ο Ίκαρος, την ώρα που το Ρέθυμνο έπαιρνε την όγδοη νίκη του στη φετινή Α1. Ξεπέρασε το εμπόδιο των Καλλιθεατών επικρατώντας με 91-84 στο κλειστό της Γλυφάδας, χάρη στον εκπληκτικό Ντάντε Κρίστμας (21π.), αλλά και στον «κεφάτο» Λαμάρ Ράιτ (18π.). στην αντίπερα όχθη, ξεχώρισαν οι Μπάξτερ (21π.) και Σκορδίλης (14π.)

Φουριόζος μπήκε στο παιχνίδι ο Μπεκ και οδήγησε τους Καλλιθεάτες σε ένα 9-0, αλλά οι Κρητικοί αντεπιτέθηκαν (12-7, 5΄), χωρίς όμως να καταφέρνουν να πλησιάσουν όσο θα ήθελαν (16-9). Παρόλα αυτά, με ηγέτη τον Ράιτ εξακολούθησαν να προσπαθούν και στο τέλος του δεκαλέπτου βρίσκονταν στο -5 (20-15). Δορκοφίκης και Κρίστμας πήραν περισσότερες επιθέσεις (25-19, 13΄), αλλά αντιμετώπιζαν πρόβλημα με τον Σκορδίλη, ο οποίος έφτανε εύκολα στο καλάθι της ομάδας τους. Με τη συμβολή των Ράιτ και Κρίστμας από την περιφέρεια όμως, όχι μόνο κατάφεραν να δημιουργήσουν προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, αλλά και να προσπεράσουν (30-31, 15΄). Μπάξτερ και Σκορδίλης όμως, πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και ο Ίκαρος πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (43-34, 18΄). Εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι είχαν βρει τον τρόπο να αντιστέκονται στην πίεση των αντιπάλων τους έκλεισαν το ημίχρονο στο +11 (51-40).

Οι Πέτγουει και Κρίστμας ανέλαβαν να… επαναφέρουν την ομάδα τους και με την ευστοχία τους και στα τρίποντα έφτασαν μια ανάσα στο σκορ (54-52, 25΄), με τον Άρη Λυκογιάννη να καλεί τάιμ άουτ. Παρά τα όσα είπε στους παίκτες του για την άμυνα τους και το τι πρέπει να προσέξουν, το Ρέθυμνο έφτασε το επιμέρους σκορ σε 3-16, με τον Κρίστμας να κάνει… πάρτι, και πήρε ξανά τα ηνία της αναμέτρησης (54-56). Μέσα σε έξι λεπτά στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν πετύχει μόλις τρεις πόντους. Ο Σκορδίλης τους… ξεκόλλησε και τους κρατούσε στο ματς (58-59, 28΄), αλλά μετά άκολούθησε νέο σερί πόντων από πλευράς Κρητικών και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 64-67. Οι Κρητικοί συνέχισαν εξίσου δυναμικά (65-72, 32΄). Ο Ίκαρος προσπάθησε να πλησιάσει με Μπέινς, Κουμπόυρα και Μπεκ (74-77, 35΄). Ο Κρίστμας και ο Ράιτ έβρισκαν τον τρόπο να φτάνουν στο αντίπαλο καλάθι όμως (77-79, 37΄) και να δίνουν τις απαραίτητες ανάσες (82-86, 39΄) -καθώς ο Μπάξτερ, από πλευράς γηπεδούχων, είχε σιγήσει- ακόμη και στο τελευταίο κρίσιμο λεπτό (82-88, 30΄΄).Ο Κουμπούρας βρήκε στόχο μεν (84-88), το ίδιο και ο Πέτγουει όμως, αλλά και ο Ράιτ και με το καλάθι του γράφτηκε το τελικό 84-91.

Τα δεκάλεπτα:
20-15, 51-40, 64-67, 84-91.

Ίκαρος Καλλιθέας (Λυκογιάννης): Σκορδίλης 14, Μπάξτερ 21(5), Κουμπούρας 11(1), Καράμπουλας 11, Πολυτάρχου, Βασίλιεβιτς 3(1), Τζιάλλας 1, Παπαργυρόπουλος 3(1), Μπέινς 7, Μπεκ 13(3), Λιούμπισιτς.

Ρέθυμνο (Κουφός): Κρίστμας 27(3), Κούμουλος 2, Παπανικολάου 7(1), Ράιτ 18, Τσόχλας, Καλλινικίδης 2, Δορκοφίκης 6, Τζόνσον 8, Λάτοβιτς 8(2), Πέτγουεϊ 11(2), Δέδας 2, Κατσαρές.