Ισοπεδωτικός ΠΑΟΚ!

Σε... πάρτι μετέτρεψε ο «Δικέφαλος» τον δεύτερο μικρό τελικό με τον Προμηθέα (100-61) και απέχει μια νίκη από την τρίτη θέση.

Τον έβλεπε και τον ξαναέβλεπε τον ΠΑΟΚ ο κόσμος του σήμερα (6/6) το απόγευμα στο PAOK Sports Arena και δεν τον χόρταινε! Με απόδοση βγαλμένη από τα… μισά της σεζόν και όχι από το τελείωμά της, ο «Δικέφαλος» επικράτησε με το ισοπεδωτικό 100-61 επί του Προμηθέα Πάτρας στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς των μικρών τελικών της Basket League και οδεύει καρφί για την κατάληψη της τρίτης θέσης στην τελική κατάταξη της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΚ ήταν από το ξεκίνημα μπροστά στο σκορ και δεν το έχασε ποτέ: 26-16 τελείωσε η πρώτη περίοδος, 45-33 το ημίχρονο, 74-47 το τρίτο δεκάλεπτο και 100-61 ο αγώνας. Δηλαδή, μονίμως οι «ασπρόμαυροι» ανέβαζαν τη διαφορά, έχοντας στο ενεργητικό τους ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο! Εκεί, άλλωστε, τελείωσε ουσιαστικά και το ματς.

Ο «Δικέφαλος» πάτησε στην καλή άμυνα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι μάζεψε 40 αμυντικά ριμπάουντ (και 7 επιθετικά), όπως και ότι είχε 12 κλεψίματα, με μόλις 11 λάθη. Επιπλέον, είχε 5 κοψίματα έναντι μόλις 1 του Προμηθέα, ενώ τελείωσε τον αγώνα με 12 φάουλ, έναντι 19 της ομάδας της Πάτρας.

Επιθετικά, οι 26 ασίστ που μοίρασαν οι «ασπρόμαυροι» μιλούν από μόνες τους για το θέαμα που προσέφεραν! Ήταν εύστοχοι σε 15/19 βολές, σε 29/42 δίποντα και σε 9/26 τρίποντα. Αντίστοιχα, ο Προμηθέας είχε 2/5 βολές, 16/39 δίποντα και 9/30 τρίποντα. Οι διαφορές στην επίθεση είναι εμφανείς.

Ο Προμηθέας, επιπλέον, έμεινε στα 31 ριμπάουντ (25-6), είχε 11 ασίστ, 5 κλεψίματα και 16 λάθη. Του κόστισαν οι απουσίες του Μιλόσεβιτς και του Σαλούστρου, ενώ για τον ΠΑΟΚ δεν έπαιξε ο Χαραλαμπόπουλος, που επέστρεψε χθες από το καμπ του NBA στο Τρεβίζο.

Κορυφαίοι από πλευράς ΠΑΟΚ ήταν οι Μαργαρίτης, Χρυσικόπουλος, Πετεγουέι, όπως και ο Τζάκσον, ενώ από πλευράς Προμηθέα ο Δημάκος έμεινε στο ύψος των περιστάσεων. Όλοι οι άλλοι έμειναν σε μονό αριθμό πόντων, τη στιγμή που όποιος αγωνίστηκε από πλευράς ΠΑΟΚ σκόραρε!