Άδεια Τούμπα, «γεμάτος» ΠΑΟΚ! (video)

Ο ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα την Λαμία με 4-0 και έκανε το «τέσσερα στα τέσσερα» μέσα στην άδεια Τούμπα, ρίχνοντας το μπαλάκι για την κορυφή στην ΑΕΚ. Με δέκα από το 71' η ομάδα του Τεννέ λόγω αποβολής του Αναστασόπουλου.
Αρης Γεωργίου
15/10/2017 • 17:54
Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν.

Ψήφισε και καθόρισε τον MVP και το BestGoal της Αγωνιστικής!

Ο κόσμος του Δικέφαλου του Βορρά δεν είχε ακόμα την ευκαιρία να απολαύσει την ομάδα του σε εντός έδρας παιχνίδι πρωταθλήματος, όμως αυτό ουδόλως έχει απασχολήσει την αήττητη ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, που έδωσε ακόμα μία επιτυχημένη παράσταση σε άδειο «θέατρο», επιστρέφοντας στις νίκες μία εβδομάδα πριν από το ντέρμπι - φωτιά με τον Ολυμπιακό.

Με τον Μαουρίτσιο να «σερβίρει» στο α' μέρος και τους Λέοβατς και Πρίγιοβιτς να εκτελούν, οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βάσεις για το τρίποντο, ενώ ο Πέλκας με εντυπωσιακό σουτ έκανε το 3-0 στο 50'. Σε δεύτερο ρόλο η Λαμία σε όλη την διάρκεια του αγώνα, επέστρεψε στις ήττες παίζοντας στο τελευταίο 20λεπτο με παίκτη λιγότερο. Τελικά οι γηπεδούχοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στο τρίποντο με το δεύτερο γκολ του Πρίγιοβιτς στο 88'.

Τα αρχικά πλάνα

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ο Ρέι, δεξί μπακ ο Μάτος, αριστερό ο Λέοβατς, σέντερ μπακ οι Ζαμπράνο και Κρέσπο. Αμυντικά χαφ οι Μαουρίτσιο και Σάκχοφ. Στα άκρα οι Βιεϊρίνια και Πέλκας, ο Ελ Καντουρί πίσω από τον Πρίγιοβιτς.

Η Λαμία ξεκίνησε με 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ο Παπαδόπουλος, δεξί μπακ ο Ασίγκμπα, αριστερό ο Παντελιάδης, σέντερ μπακ οι Κουκόλης και Αναστασιάδης. Αμυντικά χαφ οι Όμο και Μπλάζιτς. Στα άκρα οι Βασιλαντωνόπουλος και Ακόστα, ο Πίτι πίσω από τον Βάντερσον.

Με Μαουρίτσιο «σερβιτόρο»

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του α' μέρους και έβαλε από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη διώχνοντας το όποιο άγχος.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 8ο λεπτό, όταν ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Ελ Καντουρί έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή και  έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου όμως ευτύχησε να ανοίξει το σκορ δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Μαουρίτσιο βρήκε έξυπνα τον Λέοβατς στην πλάτη της άμυνας, αυτός μπήκε στην περιοχή και σούταρε με το αριστερό, νικώντας τον Παπαδόπουλο παρά το τάκλιν του Κουκόλη.

loading the player....

Η Λαμία προσπάθησε να βγει από το καβούκι της και στο 16' είχε ένα μακρινό σουτ του Παντελιάδη από αριστερά που πέρασε άουτ.

Ακολούθησαν δύο τελικές του Πέλκα, στο 17' με μακρινό σουτ και στο 23' με απ' ευθείας φάουλ, με αμφότερες τις προσπάθειες να καταλήγουν άουτ.

Στο 24' όμως ο ΠΑΟΚ έκανε και το 2-0, σε άλλη μία φάση που ξεκίνησε από τον Μαουρίτσιο, ο οποίος έβγαλε σε καλή θέση στην περιοχή τον Πέλκα, αυτός «τσίμπησε» την μπάλα δεξιά για τον Πρίγιοβιτς, που δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 2-0 στο δεύτερο δοκάρι από κοντά.

Η Λαμία προσπάθησε να αντιδράσει και είχε μία καλή κεφαλιά με τον Αναστασιάδη μετά από κόρνερ που πέρασε άουτ, όμως ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να τελειώσει το πρώτο μέρος με περισσότερα γκολ.

Στο 32' από άλλο ένα...σερβίρισμα του Μαουρίτσιο για τον Πέλκα, ο Ασίγκμπα στην προσπάθειά του να διώξει με το κεφάλι παραλίγο να νικήσει τον Παπαδόπουλο, ο οποίος τελικά απόκρουσε.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Ελ Καντουρί βρέθηκε στην περιοχή και με δεξί κεραυνό τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, με τον Σάκχοφ να σουτάρει άουτ στην επαναφορά.

Στο 37' τέλος, ο Βιεϊρίνια με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Η Λαμία, έχοντας ρόλο κομπάρσου στο μεγαλύτερο διάστημα, έκανε νωρίς την πρώτη της αλλαγή, με τον Ντακόλ να παίρνει θέση μπροστά αντί του Κουκόλη, με τον Βασιλαντωνόπουλο να οπισθοχωρεί στα στόπερ. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ,  είχε μία καλή προσπάθεια στις καθυστερήσεις του α' μέρους, με τον Παντελιάδη να κάνει το σουτ στην περιοχή αλλά την μπάλα να κοντράρει στα σώματα, με τους φιλοξενούμενους να ζητούν χέρι.

Το «τελείωσε» με Πέλκα, «κερασάκι» με Πρίγιοβιτς

Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να ξεκινά πιο χαλαρά το δεύτερο μέρος αλλά αυτό ήταν...οφθαλμαπάτη, καθώς οι γηπεδούχοι στην πρώτη επικίνδυνη φάση τους έκαναν το 3-0.

Όλα ξεκίνησαν από καλή πάσα στον χώρο για τον Βιεϊρίνια, που έκανε σέντρα - ξυράφι από δεξιά, με τον Πέλκα να πετάγεται στην καρδιά της άμυνας και να σκοράρει με υπέροχο δεξί σουτ με τη μία.

Η Λαμία προσπάθησε να μειώσει στο 53', όμως ο Ρέι μπλόκαρε το σουτ του Ακόστα στην πρώτη του επέμβαση στο ματς, ενώ αμέσως μετά ο Τεννές έκανε την δεύτερη κίνησή του με Αναστασόπουλο αντί Πίτι.

Την ίδια ώρα με το 3-0 στο τσεπάκι ο Λουτσέσκου είχε την ευκαιρία να κάνει αλλαγές και έτσι στο 61' ο Μακ πήρε την θέση του Πέλκα, ενώ ο Τεννές έκλεισε τις κινήσεις του με Λινάρδο αντί Βάντερσον.

Ακολούθησαν δύο τελικές για τον ΠΑΟΚ με τον Ελ Καντουρί, ο οποίος στο 56' σούταρε πολύ άουτ από μακριά, ενώ στο 67' μέσα από την περιοχή αστόχησε με φαλτσαριστό αριστερό σουτ. Δεν έλειψαν όμως και οι άτυχες στιγμές
για τους γηπεδούχους, καθώς ο Λέοβατς αποχώρησε με ενοχλήσεις, δίνοντας την θέση του στον Μακ.

Ακόμα πιο άτυχος όμως ο Τεννές, που είδε τον Αναστασόπουλο να παίρνει δύο κίτρινες μέσα σε 16 λεπτά (η δεύτερη για μαρκάρισμα στον Μαουρίτσιο) και να αφήνει την ομάδα του με δέκα στο 71'!

Τα τελευταία λεπτά έδειχναν να κυλούν σε διαδικαστικό τέμπο μετά την άστοχη κεφαλιά του Πρίγιοβιτς στο 75' μετά από κόρνερ, όμως στο 88' ο Δικέφαλος του Βορρά πέτυχε και τέταρτο γκολ, με τον Μπίσεσβαρ να τροφοδοτεί δεξιά τον Μάτος, αυτόν να γυρίζει στο κεφάλι στην μικρή περιοχή για τον Σέρβο, ο οποίος κατέβασε και έκανε εύκολα το 4-0 που ήταν και το τελικό, μια και ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε το σουτ του Μπίσεσβαρ από την περιοχή στις καθυστερήσεις.

ΠΑΟΚ - ΛΑΜΙΑ 4-0
Σούπερ Λιγκ Σουρωτή 2017-18, 7η Αγωνιστική, Γήπεδο Τούμπας
Γκολ: 10' Λέοβατς, 24', 88' Πρίγιοβιτς, 50' Πέλκας
Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)
Βοηθοί: Βασιλόπουλος (Έβρου), Κελάζογλου (Χαλκιδικής).
Κίτρινες:  Πέλκας, Σάκχοφ, Μαουρίτσιο  - Αναστασόπουλος
Κόκκινες: 71' Αναστασόπουλος
ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου, 4-2-3-1): Ρέι - Μάτος, Ζαμπράνο, Κρέσπο, Λέοβατς (68' Λημνιός) - Μαουρίτσιο, Σάκχοφ (75' Μπίσεσβαρ) - Βιεϊρίνια, Πέλκας (61' Μακ), Ελ Καντουρί - Πρίγιοβιτς.
ΛΑΜΙΑ (Τεννές, 4-2-3-1): Παπαδόπουλος - Ασίγκμπα, Κουκόλης (40' Ντακόλ), Αναστασιάδης, Παντελιάδης - Όμο, Μπλάζιτς -Βασιλαντωνόπουλος, Ακόστα, Πίτι (55' Αναστασόπουλος) -Βάντερσον (62' Λινάρδος).

ΑΕΛ - Λαμία

Σάββατο 20 Οκτωβρίου, 20:30

Live
15/10/2018 • 12:01

Πρόκληση για "λιοντάρια"στην Ισπανία και για το ηθικό της εθνικής Ελπίδων

Η φορμαρισμένη Ισπανία υποδέχεται την Αγγλία σε ένα παιχνίδι όπου τα "λιοντάρια" για ένα θετικό αποτέλεσμα. Γκολ περιμένουμε στο ματς των νεανικών ομάδων της Αϊντχόφεν με τον Άγιαξ, όπως και στην αναμέτρηση της εθνικής ελπίδων με την Λευκορωσία

10/10/2018 • 10:36