Νίκη του Αρη (73-68) στην παράταση επί της Μπουγιουκσεχίρ

Ο Αρης στο πρώτο παιχνίδι, εντός έδρας στο "Nick Galis Hall", νίκησε, σε φιλικό παιχνίδι, την τουρκική, Μπουγιουκσεχίρ-Ο Μπελ σημείωσε 17 πόντους και ο Τζόουνς 14

Το παιχνίδι του Αρη με την Μπουγιουκσεχίρ (IBB) μπορεί να ήταν φιλικό αλλά είχε ξεχωριστό χαρακτήρα και ξεχωριστή αγωνιστική ένταση. Από τη μια, για τον Αρη, ήταν το πρώτο παιχνίδι εντός έδρας, στο “Nick Galis Hall” και ήταν η ευκαιρία για τα αποκαλυπτήρια της ομάδας του Βαγγέλη Αγγέλου με τις πολλές αλλαγές σε σχέση με την προηγούμενη σεζόν.

Κι από την άλλη, ήταν το ματς -από μόνο του- απέναντι στην τουρκική ομάδα που είχε σασπένς και κρίθηκε στην παράταση. Νικητής (73-68) ήταν ο Αρης που πήρε δύναμη από την άμυνα για να φτάσει στη νίκη. Στο δ’ 10λεπτο δέχτηκε μόνο 7 πόντους από την IBB και στην παράταση, πέντε. Κορυφαίος για τον Αρη ήταν ο Μπελ, στα καλά διαστήματά του ο Αρης έπαιρνε ενέργεια από την άμυνα και έβρισκε τα ελεύθερα σουτ κυρίως με Μπελ και Τζόουνς.

Εντυπωσιακή αρχή από Αρη

Ο Αρης μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι και στο 4’ είχε προβάδισμα με 9-1. Ο Αγγέλου άρχισε το ματς με τους: Μποχωρίδη, Μπελ, Νταλό, Χάρις και ΜακΓκί. Στο 7’ το σκορ ήταν 14-10. Ο Αγγέλου έκανε αρκετές αλλαγές για να δοκιμάσει σχήματα, να δει την αγωνιστική κατάσταση των παικτών. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +10, με συνεχόμενους πόντους του Τζόουνς για το 22-12 του πρώτο δεκαλέπτου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αρης άρχισε με: Αγγέλου, Νταλό, Τζόουνς, Σλαφτσάκης, Κάιζερ. Ο Αρης διατηρούσε τη διαφορά κοντά στο +10 μέχρι το 13’, όταν με βολή Μποχωρίδη το σκορ ήταν 24-16. Από εκείνο το σημείο και μετά η τουρκική ομάδα άρχισε να μειώνει στο σκορ και κατάφερε στο 17’, με δύο τρίποντα από Μπάμπιτις και Γκοντούρ, να περάσει και μπροστά με 28-29. Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο και στο ημίχρονο ήταν μπροστά η Μπουγιουκσεχίρ με 36-38.

Η IBB πάει στο +10

Η πεντάδα του Αρη στο δεύτερο ημίχρονο ήταν: Μπελ, Νταλό, Τζόουνς, Χάρις, Κάιζερ. Με τρίποντο του Κούλιγκ στο 22’, η Μπουγιουκσεχίρ πήγε στο 36-41, ο Αρης ισοφάρισε (43-43) με τρίποντο του Μποχωρίδη, στο 26’. Με επί μέρους 8-0 υπέρ της, η τουρκική ομάδα πήγε στο 43-51 στο 28’, ο Αρης μείωσε με τρίποντο του Αγγέλου (46-51, στο 28’), νέο σερί για τους φιλοξενούμενους με 0-7, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 46-56. Η διαφορά ήταν στο +10 για την Μπουγιουκσεχίρ, με τον Αρη να σημειώνει μόνο 10 πόντους στην τρίτη περίοδο.

Αντεπίθεση με σούπερ άμυνα

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η πεντάδα για τον Αρη ήταν η εξής: Φλιώνης, Αγγέλου, Τζόουνς, Σλαφτσάκης, ΜακΓκί. Δύο τρίποντα από τον Αγγέλου, ένα για το 49-56 κι ένα ακόμη λίγο μετά (στο 34’, 54-59) επέτρεψαν στον Αρη να κρατήσει την επαφή με το σκορ. Με καλάθι του ΜακΓκί στον αιφνιδιασμό ο Αρης μείωσε κι άλλο (στο 35’, 56-59), κάνοντας επί μέρους σκορ, στο πρώτο πεντάλεπτο, της δ’ περιόδου, 10-3.
Στο 36’ με 2/2 βολές του Φλιώνη, το σκορ ήταν 58-59, η Μπουγιουκσεχίρ με καλάθι του Γιαγκμούρ (είχε δικαίωμα και για βολή που την έχασε) πήρε ένα πρόσκαριο +5, με 58-63. Το ματς όμως πήγε πόντο-πόντο στην τελική του ευθεία.
Με τρίποντο του Μπελ, μετά από κλέψιμο του Νταλό (1’18’’ πριν από το τέλος) ο Αρης ισοφάρισε σε 63-63. Το σκορ δεν άλλαξε στον χρόνο που απέμενε (άστοχοι, και από τη μια και από την άλλη πλευρά, Μποχωρίδης και Καβακλίογλου) και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.
Ο Αρης που είχε δεχτεί 26 πόντους (στο β’ 10λεπτο) από την τουρκική ομάδα, δέχτηκε μόλις 7 στην τέταρτη περίοδο.

Η παράταση

Η πεντάδα του Αρη στην παράταση: Μποχωρίδης, Μπελ, Νταλό, Τζόουνς, Χάρις. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην παράταση και με τρίποντα Νταλό και Μπελ πήγαν στο 69-63. Ο Αρης διατηρούσε το προβάδισμα (στο 43’, 70-66), οι φιλοξενούμενοι με Γκοντούρ πλησίασαν 70-68, ένα καλάθι του Σλαφτσάκη (20’’ πριν από το τέλος) έφερε τον Αρη στο 72-68. Ο Τζόουνς με 1/2 από τη γραμμή των βολών διαμόρφωσε το τελικό 73-68.
Τα δεκάλεπτα: 22-12, 36-38, 46-56, 63-63, (κ.α.) 73-68.
ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Τζόουνς 14 (1), Κάιζερ, Βεργίνης, Μποχωρίδης 8, Φλιώνης 2, Μπελ 17 (4), Νταλό 9 (1), Χρηστίδης 3, Σλαφτσάκης 2, ΜακΓκι 5, Χάρις 2, Αγγέλου 11 (3).
ΙΒΒ (Γιαβούζ): Γκοντούρ 2, Γκιαγκμούρ 15 (3), Κούλιγκ 16 (2), Τσεβίκ, Καβακλίογλου 3, Τεκίν 14, Τουναλί 4, Καρλί, Μπουγιουκμπαϊράκ 2, Μπάμπιτς 9 (2), Τόμπσον 3.