”Καθάρισε” η Μάλαγα στο 2ο ημίχρονο (vid)

Την 5η διαδοχική της νίκη πέτυχε η Μάλαγα στην Ανδαλουσία κόντρα στην Ρίτας Βίλνιούς με 95-76 . Οι Ισπανοί πήραν παράλληλα και τη ρεβάνς για την ήττα τους στην πρεμιέρα στο Βίλνιους.''Πέταγε'' η Μάλαγα στην 3η περίοδο και επί μέρους σκορ 28-7 καθάρισε το παιχνίδι.

Την 5η διαδοχική της νίκη πέτυχε η Μάλαγα στην Ανδαλουσία κόντρα στην Ρίτας Βίλνιούς με 95-76 . Οι Ισπανοί πήραν παράλληλα και τη ρεβάνς για την ήττα τους στην πρεμιέρα στο Βίλνιους.”Πέταγε” η Μάλαγα στην 3η περίοδο και επί μέρους σκορ 28-7 καθάρισε το παιχνίδι.

Πρώτο ημίχρονο

Άργησε να βρει ρυθμό η Ρίτας αλλά όταν τα κατάφερε ξέφυγε στο σκορ με τη Μάλαγα να είναι αναγκασμένη να ακολουθεί σεόλο το ημίχρονο. Με οδηγό τον Ντόμινικ Σέλεϊ που πέτυεχ 15 πόντους σε 16.19 συμμετοχής και άξιους συμπαραστάτες τους Γκιρτζούνας και Μπεντζιους που πέτυχα από 8 πόντους Η Μάλαγα που έχασε νωρίς τον προσανατολισμό της, είχε την τύχη να έχει σε εξαιρετική μέρα τον Σερμαντίνι  που σημείωσε 13 πόντους μέσα σε 12 λεπτά κρατώντας τη Μάλαγα στο παιχνίδι.

Δεύτερο ημίχρονο

Άλλη ομάδα η Μάλαγα διέλυσε τη Ρίτας τρέχοντας ένα σερί 13-0 και το 43-58 του ημιχρόνου έγινε πολύ γρήγορα 56-48! Το πρώτο καλάθι των Λιθουανών ήρθε μετά από 4.5 λεπτά και επί μέρους σκορ 17-2 στα πρώτα πέντε λεπτά η Μάλαγα κατόρθωσε να βάλει βάσεις για την 5η συνεχόμενη νίκη της.

Το τελευταίο δεκάλεπτό ήταν διαδικαστικό με τη Μάλαγα να συνεχίζει να πυροβολεί και να τελειώνει με το καταπληκτικό 70.6% στα δίποντα (24/34). Η Ρίτας υπέστη την 3η της ήττα σε 6 αγώνες, ενώ η Μάλαγα πέτυχε την 5η νίκη της και μάλιστα 5η στη σειρά.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκιόργκι Σερμαντίνι που πέτυχε 23 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ. Εξαιρετική εμφάνιση έκανε και ο Γάλλος Λεσόρ με 18 πόντους και 8/8 δίποντα.

Για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Σέλεϊ που πέτυχε 15 πόντους αλλά εξαφανίστηκε και αυτός όπως και οι υπόλοποι συμπαίκτες του στο δεύτερο ημίχρονο. Σε ρηχά νερά έμεινε ο Σάτον που σημείωσε 8 πόντους με 3/8.

Τα δεκάλεπτα:21-21, 22-27, 28-7, 24-21