“Βυθίσατε” την Τενερίφη! (video)

Βόμβα του ΠΑΟΚ μέσα στην έδρα της ισπανικής ομάδας, της οποίας επικράτησε 66-65, φτάνοντας σε τεράστιο "διπλό" στο Basketball Champions League - Κορυφαίος ο Χρυσικόπουλος, τράβηξε τους "ασπρόμαυρους" στη νίκη

Μαγική βραδιά για τον ΠΑΟΚ, που έφτασε σε τεράστια ευρωπαϊκή νίκη! Επικράτησε στην έδρα της αήττητης έως τώρα στον 2ο όμιλο του Basketball Champions League Τενερίφης -και μιας από τις σπουδαιότερες δυνάμεις στο θεσμό- με σκορ 65-66, φτάνοντας σε σπουδαίο “διπλό”, το οποίο του δίνει άλλον αέρα για τη συνέχεια. Κορυφαίος ο Λίνος Χρυσικόπουλος, ο οποίος με τους 24 πόντους που σημείωσε, πήρε από το χέρι την ομάδα του και την οδήγησε στο θρίαμβο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι από την αρχή. Στο 4′ βρέθηκε μπροστά με 4-10 και στο 6′ με 7-16. Στο 8′, μάλιστα, ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους, καθώς προηγήθηκε 9-19. Τελικώς, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με επτά πόντους διαφορά υπέρ των “ασπρόμαυρων”, 12-19.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η επιθετική επίδοση του ΠΑΟΚ έπεσε, καθώς αποτραβήχτηκαν στον πάγκο οι Γκος και Χρυσικόπουλος, που έκαναν γρήγορα το 2ο ατομικό φάουλ ο καθένας. Η Τενερίφη μείωσε στο 13′ σε 19-21,  με τον Παπαθεοδώρου να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ, για να κόψει το ρυθμό των αντιπάλων. Ζάρας και Χάτσερ κράτησαν τον ΠΑΟΚ πάνω στο σκορ σε αυτό το σημείο (21-26 στο 15′), με τους γηπεδούχους, όμως, με μπροστάρη τον Μακ Φάντεν να παίρνουν τελικώς κεφάλι στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε με την Τενερίφη να προηγείται 33-32.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ισπανοί βρέθηκαν με το “καλησπέρα” στο +4, με 36-32 στο 9′, για πρώτη φορά στο ματς. Το μομέντουμ φαινόταν δικό τους, όμως, Χρυσικόπουλος, Μορέιρα και Κόνιαρης έβαλαν και πάλι μπροστά τον ΠΑΟΚ (36-38), με σερί 6-0. Το παιχνίδια για κάποιο διάστημα πήγε με τη μία ή την άλλη ομάδα μπροστά στο σκορ, όμως, με τον Χρυσικόπουλο να κάνει πάρτι, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο 42-48. Επιμέρους σκορ για τον ΠΑΟΚ σε αυτό το δεκάλεπτο ήταν 9-16. Οι “ασπρόμαυροι” έδειξαν με τον καλύτερο τρόπο ότι είχαν σκοπό να… πεθάνουν στο γήπεδο παίζοντας καλή άμυνα!
Η αρχή αυτή, πάντως, δεν ίσχυσε στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς ο “Δικέφαλος” δέχτηκε 23 πόντους. Οι Ισπανοί, είτε κοντά, είτε μακριά από το καλάθι, έβρισκαν λύσεις. Κι ο ΠΑΟΚ, όμως, είχε τις λύσεις του. Άλλοτε με τον Μορέιρα, άλλοτε με τον Χρυσικόπουλο, ακόμη και με τον Αθηναίου, ο “Δικέφαλος” κρατούσε τα ηνία (48-51 στο 7:35′, 50-54 στο 6:30′, 55-59 στο 4:36′). Μέχρι το 2:41′, όμως, όταν ο Μπεϊράν με τρίποντο έκανε το 64-62 και φάνηκε να γυρνάει το ματς. Εκεί, όμως, ο Μορέιρα ισοφάρισε (64-64, 1:43” πριν το φινάλε), ο Άιβερσον πέτυχε μία από τις δύο βολές που κέρδισε (1:00, 65-64) και τελικώς ο Χρυσικόπουλος, ο σπουδαιότερος όλων στο παιχνίδι, με καλάθι στα 23” δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έκανε το 65-66. Η τελευταία άμυνα του ΠΑΟΚ ήταν για σεμινάριο και τελικώς οι “ασπρόμαυροι” έφυγαν από την Τενερίφη με την τέταρτη σερί νίκη στον όμιλό τους στο BCL.
Ο ΠΑΟΚ είχε 15/33 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 3/6 βολές, μάζεψε 34 ριμπάουντ, είχε 14 ασίστ και 18 λάθη, όπως και 9 κλεψίματα. Ο Χρυσικόπουλος είχε 24 πόντους, με 3/4 δίποντα, 6/7 τρίποντα. Καλός κι ο Μορέιρα, με 6/10 δίποντα (12 πόντους) και 9 ριμπάουντ, ενώ κανείς άλλος παίκτης του “Δικέφαλου” δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.
Η Τενερίφη είχε 10/23 δίποντα, 12/36 τρίποντα (!), 9/13 βολές, 34 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 14 λάθη και 7 κλεψίματα. Κορυφαίος ήταν ο αναπληρωματικός φορ της ομάδας, Σάιθ, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους, ενώ από 10 είχαν οι Μακ Φάντεν και Μπρουσίνο.
Να σημειωθεί ότι για κάποια λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Γκος και Τζόουνς αποτραβήχτηκαν στον πάγκο διότι είχαν χτυπήματα από αγκωνιές στο πρόσωπο, όμως, μέχρι το τέλος του αγώνα επανήλθαν στο παιχνίδι κι έπαιξαν όσο μπορούσαν.
Τα δεκάλεπτα: 12-19, 33-32, 42-48, 65-66

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Τους Βιντορέτα): Αμπρομάιτις 3, Μπεϊράν 9, Άιβερσον 5, Μακ Φάντεν 10, Στάιγκερ 6, Μπάσας 3, Μπρουσίνο 10, Ζιλέ 3, Νιάνγκ, Σάιθ 15, Σαν Μιγκέλ 1.
ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 24, Γκάρετ 4, Γκος 5, Τζόουνς, Τέπιτς 2, Αθηναίου 3, Χάτσερ 5, Κόνιαρης 8, Μορέιρα 12, Πόουπ, Σχίζας, Ζάρας 3.