«Διπρόσωπος» ο ΠΑΟΚ 2-2 με την Άντερλεχτ (videos)

Ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε με δύο πρόσωπα στο φιλικό κόντρα στην Άντερλεχτ. Κακός στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πολύ καλός στην επανάληψη, όταν αγωνίστηκε με άλλη ενδεκάδα και σκόρερ τον Ελ Καντουρί.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στην Άντερλεχτ που είχε την μπάλα κι έπαιξε ποδόσφαιρο κατοχής.
Την ίδια στιγμή ο ΠΑΟΚ δεν κράτησε μπάλα ενώ είχε τεράστιο πρόβλημα στα στημένα και τις σέντρες. Προβλήματα που πλήρωσε.

Στο 7’η Άντερλεχτ έχασε σπουδαία ευκαιρία όταν μετά από λάθος γύρισμα του Μαουρίσιο, ο Μουσόνα δεν μπόρεσε να νικήσει στο τετ-α-τετ τον Πασχαλάκη.

Στο 29’ η Άντερλεχτ έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τρεμπέλ η μπάλα βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Πασχαλάκη.
Η Άντερλεχτ απείλησε και πάλι στο 41’με ατομική προσπάθεια του Μουσόνα που μπήκε στην περιοχή και σούταρε δυνατά αναγκάζοντας τον Πασχαλάκη σε σπουδαία επέμβαση.

Η πίεση των βέλγων έφερε αποτέλεσμα στο 43’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τρεμπέλ ο Μπορνό με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Περίπου ίδιο το σκηνικό και στο 45’για το 2-0 της Άντερλεχτ όταν μετά από σέντρα του Καγιεμπέ ο Γκέγενς νίκησε πάλι με κεφαλιά τον Πασχαλάκη.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ, με δέκα νέους παίκτες στην σύνθεση του (μόνο ο Βαρέλα συνέχισε),  μπήκε δυνατά και σκόραρε στο 47’με σουτ του Ελ Καντουρί από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Στο 51’ η Άντερλεχτ έχασε καλή ευκαιρία με προβολή του Μουσόνα μέσα από την μικρή περιοχή με τον Πασχαλάκη να σώζει σε κόρνερ.
Δύο λεπτά μετά όμως και πάλι ο Ελ Καντουρί «χτύπησε» με κεφαλιά αυτή την φορά, μετά από σέντρα του Λάμπρου, στέλνοντας την μπάλα για το 2-2.

Στο 76’ο πολύ δραστήριος Λάμπρου έβγαλε νέα σέντρα αλλά ο Νταντέ πρόλαβε την προβολή του Μυστακίδη κι έδιωξε σε κόρνερ.
Στο 92’ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη όταν μετά το γύρισμα του Ζαμπά, το σουτ του Κίτσιου κόντραρε κι έφυγε κόρνερ.
Η ενδεκάδα του Δικεφάλου στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς με μεγαλύτερη διάθεση, όρεξη και καλύτερη κυκλοφορία μπάλας.
Φυσικά αλλαγές πολλές έκανε και η Άντερλεχτ κάτι το οποίο σίγουρα επηρέασε την εικόνα της.
Σε κάθε περίπτωση όμως οι Ελ Καντουρί, Λάμπρου και Ζαμπά άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις για τον ΠΑΟΚ.
Από την άλλη προβλημάτισε η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, ειδικά τα προβλήματα της άμυνας στα στημένα.