Στους «8» οι «μπλε» (video)

Το «εισιτήριο» για την προημιτελική φάση του αγγλικού Λιγκ Καπ πήρε η Τσέλσι με το 2-1 επί της Έβερτον στο «Στάμφορντ Μπριτζ».
26/10/2017 • 07:01
Τσέλσι, πανηγυρική
Το «εισιτήριο» για την προημιτελική φάση του αγγλικού Λιγκ Καπ πήρε η Τσέλσι με το 2-1 επί της Έβερτον στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Παρά τις αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα από τον Αντόνιο Κόντε, οι Λονδρέζοι έμειναν ζωντανοί στη διεκδίκηση ενός από τους στόχους τους.

Ο Ρούντιγκερ στο 26' έδωσε το προβάδισμα στην Τσέλσι και το 1-0 έμεινε μέχρι και τις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Στο δεύτερο λεπτό του έξτρα χρόνου ο Γουίλιαν διπλασίασε τα τέρματα των «μπλε» και «σφράγισε» τη νίκη-πρόκριση, ενώ στο 94' η Έβερτον πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Κάλβερτ Λιούιν.

Τσέλσι (Κόντε): Καμπαγιέρο, Κέιχιλ, Ρούντιγκερ, Τζαπακόστα, Κρίστενσεν, Γουίλιαν, Ντρίνκγουοτερ (62' Φάμπρεγας), Μουσόντα (70' Πέδρο), Κένεντι, Αμπάντου, Μπατσουαγί (85' Άλβαρο Μοράτα)

Έβερτον (Άνσγουορθ):
Πίκφορντ, Τζαγκιέλκα, Μπέινς, Γουίλιαμς, Κένι, Λένον (73' Λούκμαν), ΜακΚάρθι (84' Κάλβερτ Λιούιν), Ντέιβις, Μπανινγκίμε, Ρούνεϊ (81' Νιάσε), Μιραλάς
20/11/2018 • 08:08

Ξεκαθάρισμα με γκολ στο κύπελλο Αγγλίας (video)

Σε αυτή τη φάση οι επαναληπτικοί αγώνες του κύπελλου Αγγλίας κρίνονται ως πιο παραγωγικοί. Ιδανικές συνθήκες για πολλά γκολ υπάρχουν στα ματς του Λιγκ Καπ Βόρειας Ιρλανδίας και στο Νταντί.

20/11/2018 • 14:40