Έκανε το 3Χ3 η Κροατία

Η Κροατία νίκησε στην Ροστόφ Αρίνα την Ισλανδία με 2-1 έκανε το 3 στα 3 στον 4ο Όμιλο και πέρασε πρώτη και καλύτερη στην επόμενη φάση. Αντίθετα η Ισλανδία που πάλεψε όσο μπορούσε επιστρέφει στο νησί της.

Η Κροατία στην επόμενη φάση θ’ αντιμετωπίσει την Δανία.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την Κροατία να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά να μην μπορεί να την μετουσιώσει σε ευκαιρίες.

Προϊόντος του χρόνου η Ισλανδία ισορρόπησε τον αγώνα κι άρχισε να επισκέπτεται την περιοχή των Κροατών. Και απείλησε για πρώτη φορά στο 31’ με εκτέλεση φάουλ του Σίγκουρτσον που ανάγκασε τον Κάλινιτς σε καλή επέμβαση. Στο 40’ νέα ευκαιρία με σουτ του Φινμπόγκασον μέσα από την περιοχή να φεύγει λίγο άουτ.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κάλινιτς έκανε σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Γκούναρσον.

Η Κροατία ήταν εκείνη που μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και δικαιώθηκε γρήγορα. Πρώτα ο Μπάντελι προειδοποίησε με δυνατό σουτ στο δοκάρι στο 51ο λεπτό. Και στην συνέχεια δύο λεπτά μετά με σουτ μέσα από την περιοχή από το ύψος του πέναλτυ έκανε το 1-0.
Η Ισλανδία βγήκε μπροστά και μπορούσε να ισοφαρίσει καθώς έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες με τον Ίνγκασον. Ο Ισλανδός στόπερ είχε στο 53’ κεφαλιά που έδιωξε δύσκολα ο Κάλινιτς. Ο ίδιος παίκτης δύο λεπτά μετά πάλι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στο 73’ σε αντεπίθεση της Ισλανδίας ο Μπιάρναρσον δεν μπόρεσε να πλασάρει μετά την πάσα του Φιμπόγκασον.

Η κροατία απάντησε ένα λεπτό μετά με σουτ του Πίβαριτς να φεύγει λίγο άουτ.

Στο 75’ όμως η Ισλανδία έφτασε στην ισοφάριση όταν κέρδισε πέναλτυ σε χέρι του Λόβρεν μέσα στην περιοχή.

Ο Γκίλφι Σίγκουρτσον εκτέλεσε εύστοχα για το 1-1.

Στο 77’ σουτ του Γκούντμουνσον μπλόκαρε ο Κάλινιτς.

Στο 90’ όμως όλα τελείωσαν για την Ισλανδία καθώς ο Πέρισιτς με καταπληκτικό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 της Κροατίας.