«Λύγισε» στο τέλος η Καβάλα (video)

Η Καβάλα για περισσότερα από 38 λεπτά πάλεψε για τη νίκη-χρυσάφι στο «Ζηρίνειο», όμως στο τέλος «λύγισε» από την κούραση και η Κηφισιά πήρε τη νίκη (83-79) που τη διατήρησε στην πρώτη πεντάδα της Basket League.

Η ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου παρότι ήλεγξε στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς τον ρυθμό και προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 10 πόντων, στο τελευταίο δίλεπτο ξέμεινε από ενέργεια και λύσεις στην επίθεση, γνωρίζοντας την 15η φετινή ήττα που δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο την προσπάθεια της για παραμονή στην κατηγορία.

Η Καβάλα λοιπόν μετά το πρώτο 7λεπτο όπου το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, πήρε το προβάδισμα και σταδιακά μέσω της καλής της άμυνας διεύρυνε τη διαφορά. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ξέφυγε ακόμη και με +10 (16-26) και παρά την αντεπίθεση της Κηφισιάς κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (38-48).

Στην επανάληψη η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βελτίωσε την εικόνα της, βρήκε εύκολα καλάθια στην επίθεση και κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ (52-50). Παρόλα αυτά, η Καβάλα όχι μόνο δεν πτοήθηκε, αλλά πήρε εκ νέου το προβάδισμα και το διατήρησε (78-79) μέχρι το 38ο λεπτό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι πάντως είχαν «ζεσταθεί» για τα καλά και με μπροστάρη τον Ελ Αμίν εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των παικτών του Γιατζόγλου και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο (83-79).

Πρώτοι σκόρερ για την Κηφισιά ήταν οι Κασελάκης και Ελ Αμίν που σημείωσαν από 16 πόντους, ενώ ο Χογκ έκανε νταμπλ – νταμπλ με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου πρώτος σκόρερ ήταν ο Κοστόφ με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 38-48, 61-63, 83-79.

Κηφισιά (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 12 (1), Κασελάκης 16 (1), Χογκ 12 (10 ριμπ.), Ελ Αμίν 16, Γλυνιαδάκης 8, Μάρσαλ, Γκίκας 7 (1), Πόποβιτς, Σταμάτης 8 (2), Σμιθ 4.

Καβάλα (Στιβ Γιατζόγλου): Λέιζερ 10 (2), Ουίλιαμς 6, ΜακΚι 13 (3), Γκέλιος 5 (1), Κρομά 16 (1), Σταμπουλής 6, Κοστόφ 17 (8 ριμπ.), Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης 6 (2), Δεμερτζής.