Εύκολα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντι Τζέι Στρόμπερι (21 π.), κέρδισε με 84-52 τα Τρίκαλα στο ΣΕΦ.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου εξακολουθεί να έχει το πάνω χέρι στην κανονική περίοδο της Basket League, με τον Στρόμπερι να ξεχωρίζει, έχοντας μεταξύ άλλων 5/7 τρίποντα.

Οι Πειραιώτες μοιράστηκαν τον χρόνο συμμετοχής, με τον Μιλουτίνοφ να έχει 15 πόντους και τους Παπανικολάου, Τζόνσον – Όντομ από 8.

Για τα Τρίκαλα ξεχώρισαν οι Μπράουν (15 π.) και Τζόουνς (10).

Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική, καθώς οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά και ξεκίνησαν με σερί 8-0. Οι Πειραιώτες πίεσαν στην άμυνα και έτρεξαν στην επίθεση, με αποτέλεσμα να κλείσουν την πρώτη περίοδο με 23-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την είσοδο του Παπανικολάου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με +19. Οι Θεσσαλοί κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά προς το τέλος του ημιχρόνου, αλλά ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με 39-23.

Με την σκληρή άμυνα να συνεχίζεται στο τρίτο δεκάλεπτο, οι πρωταθλητές εκτόξευσαν τη διαφορά ακόμα και στο +25, με την περίοδο να κλείνει στο 67-42.

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 33 πόντους, με την «ψαλίδα» τελικά να κλείνει στο 84-52.