Πήρε το ντέρμπι στο τέλος ο Φάρος

Επέστρεψε στις νίκες ο Φάρος κάνοντας το 2 στα 2 μέσα στην έδρα του, νίκησε στην έδρα του τον Κολοσσό που υπέστη την 5 διαδοχική του ήττα (79-77).

Για τους νικητές , Μπέρτ με 18, Παπαντωνίου με 15, Σάφτενααρ με 11 και ο Παπαμακάριος με 10 οδήγησαν τους γηπεδούχους στην επίθεση που πήραν ρεβάνς για την ήττα τους στο πρωτο γύρο στην Ρόδο με 20 πόντους.

Για τους ηττημένους οι 22 πόντοι του Μπρέι και οι 13 του Ράιτ δεν ε΄φτασαν για να επιστρέψει στις επιτυχίες ο Κολοσσός μετά από 1.5 μήνα.

Ντέρμπι στην πρώτη περίοδο (19-18) μεγάλος πρωταγωνιστής ο Νόντας Παπαντωνίου για τον Φάρο, σε 6.41’ πέτυχε 10 από τους 19 πόντους της ομάδας με 2/2 τρίποντα, 1/1 δίποντο, 2/2 βολές, ενώ μοίρασε και τρεις ασίστ. Στο ίδιο ρυθμό και το δεύτερο δεκάλεπτο, στην εξίσωση για τον Φάρο μπήκαν  Σάφτενααρ και Μπάντερ που βοήθησαν στο σκοράρισμα με τους γηπεδούχους να σημειώνουν ξανά 19 πόντους. Για τον Κολοσσό ο Μπρέι, έγινε γρήγορα διψήφιος με 10 πόντους, ακολούθησε ο  Γιάνγκ με 4/4 δίποντα και 8 πόντους.Απόλυτη ισορροπία στο ημίχρονο (38-38) με την ομάδα του Σκουρτόπουλου να έχει 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ και μόλις 2 λάθη, ενώ η ομάδα του Λυκογιάννη να τελειώνει το πρώτο μέρος με μόλις 3 ασίστ ,3 παραπάνω λάθη αλλά 23 ριμπάουντ.

Το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους που έγραψαν ένα σερί 14-0 μετατρέποντας το 38-38 σε 38-52 στα πρώτα 4 λεπτά.

Το σερί σπάει ο Μαραγκός με τον Φάρο να σκοράρει μετά 4.20’ στο 2ο ημίχρονο και εν συνεχεία απαντά με δικό του σερί 12-0 για να πλησιάσει στο καλάθι (50-52).

Η περίοδος κλείνει με τους Ροδίτες να βρίσκονται μπροστά με 5 (57-62) και τους γηπεδούχους να σκοράρουν ξανά 19 πόντους σε 10 λεπτά.

Στην τελική ευθεία ο Παπαμακάριος φέρνει το ματς στο καλάθι (62-64) 8.47’ για το τέλος, όμως με ένα σερί 7-0 ο Κολοσσός ξεφεύγει με  62-71, 6 λεπτά πριν από το τέλος. Φοβερό κλείσιμο για τον Φάρο που με επί μέρους σκορ 17-6 κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη. Μοιραίος για τον Κολοσσό ο Μπρέι που αστόχησε σε σουτ τριών πόντων 2’’ πριν από την λήξη.