Ο Ντουσάρμ τράβηξε 38άρι, 3-2 ο Παμβοχαϊκός τον Εθνικό

Το καλύτερο παιχνίδι της φετινής περιόδου περίμενε ο Αμερικανός Ντουσάρμ να πραγματοποιήσει το καλύτερο του ματς στην Ελλάδα.

Το καλύτερο παιχνίδι της φετινής περιόδου περίμενε ο Αμερικανός Ντουσάρμ να πραγματοποιήσει το καλύτερο του ματς στην Ελλάδα. Ο διαγώνιος του Παμβοχαϊκού σημείωσε 38 πόντους και με το ασύλληπτο ποσοστό 69% στην επίθεση έβαλε το δικό του κερασάκι νίκης με 3-2 σετ (25-22, 22-25, 32-34, 25-20, 18-16) επί του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη.

Με αυτό το δίποντο ο Παμβοχαϊκός προσπέρασε τον Φοίνικα στην βαθμολογία και με 16 βαθμούς έβαλε πλώρη για την παρουσία του στα ημιτελικά της Volleyleague. Το ματς ήταν συγκλονιστικό με τις ομάδες να δίνουν ρεσιτάλ στην άμυνα με τον πασέρ των Κορινθίων Κώστα Στιβαχτή να έχει 14 και να αναδεικνύεται σε MVP.

Το δίποντο του αγώνα κρίθηκε στο πέμπτο σετ εκεί όπου οι γηπεδούχοι έκαναν «χαρακίρι». Προηγήθηκαν με 13-10 και 14-12 αλλά οι φιλοξενούμενοι «έσπασαν» τα δύο ματς μπολ του Εθνικού με τον Κώστα Στιβαχτή να σερβίρει και τον Ντουσάρμ με δύο επιθέσεις να υπογράφει την 6η νίκη της ομάδας του. «Έγινε ένα καταπληκτικό παιχνίδι. Θέλαμε πολύ να κερδίσουμε και για αυτό κάναμε τόσα λάθη. Πρέπει να έχουμε κάνει ρεκόρ σε χαμένα σερβίς από το άγχος μας…», είπε μετά το ματς ο Γιάννης Ανδρεάδης και συμπλήρωσε: «Δεν έχω παράπονο από τους παίκτες μου. Ο Παμβοχαϊκός κέρδισε δίκαια αφού στα κρίσιμα σημεία πήρε τους πόντους».

Από την πλευρά του ο Νίκος Ζαλμάς αφού παραδέχθηκε ότι: «Έχουμε συνηθίσει να παίζουμε πέντε σετ», συμπλήρωσε: «Οποιοσδήποτε θα μπορούσε να κερδίσει σήμερα. Είμασταν πολύ καλοί επιθετικά στα τελειώματα του 4ου και 5ου σετ. Θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει νωρίτερα το παιχνίδι αλλά ας μην είμαστε και αχάριστοι, ενώ ήμασταν τυχεροί που ήταν σε άσχημη ημέρα στο σερβίς ο Γκονζάλεζ. Κάναμε γενικά πολύ καλό παιχνίδι, τακτικά ίσως ήταν το πιο σκληρό έως τώρα στο πρωτάθλημα ακόμα πιο σκληρό κι από αυτά απέναντι σε Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό. Είμαι ευτυχισμένος που κερδίσαμε στο τέλος».

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Κόβατς 12 (8/12 επ., 4 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 3, Γραμματικάκης 10 (8/16 επ., 2 μπλοκ), Γκονζάλες 29 (25/41 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 20 (16/31 επ., 3 άσοι, 67% υπ. – 59% άριστες), Κουμεντάκης 15 (13/30 επ., 2 μπλοκ, 74% υπ. – 57% άριστες), (λίμπερο Μίτρεφ , 63% υπ.), Καβαρτζίεφ, Δαλακούρας Κ.

Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 8 (8/21 επ., 67% υπ. – 38% άριστες), Ποτότσνικ 14 (12/24 επ., 2 άσοι, 69% υπ. – 56% άριστες), Στιβαχτής 3, Ντουσάρμ 38 (34/49 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Κατσανεβάκης 9 (5/12 επ., 4 μπλοκ), Καραγιάννης 13 (11/16 επ., 2 μπλοκ), (λίμπερο Δημητρακόπουλος, 78% υπ.), Κούλας, Κατσαούνης, Σζάρεκ, Μπάκας, Μιχαήλογλου