Βαλβέρδε: «Ακόμα τραυματίας ο Μέσι»

Στις δυσκολίες που εξακολουθεί να αντιμετωπίζει ο Λιονέλ Μέσι αναφέρθηκε ο προπονητής του στην Μπαρτσελόνα Ερνέστο Βαλβέρδε, μετά το γκολ του Αργεντινού με το οποίο οι «μπλαουγκράνα» απέφυγαν την ήττα από τη Σεβίλλη (2-2).

Το αήττητο σερί των Καταλανών φαινόταν ότι θα σταματήσει στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν», καθώς οι Ανδαλουσιάνοι προηγήθηκαν 2-0. Ωστόσο, ο Λουίς Σουάρες και ο Μέσι σκόραραν στο 88ο και το 89ο λεπτό για να φύγουν τελικά από το γήπεδο με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο 30χρονος επιθετικός μπήκε ως αλλαγή στο 58ο λεπτό, ενώ έχασε προηγουμένως τα δύο φιλικά της Αργεντινής λόγω μυϊκού προβλήματος.

«Είχα προγραμματίσει να βάλω τον Μέσι στο ματς έτσι κι αλλιώς. Είναι τραυματίας, αλλά παρέμεινε εκτός δράσης για λίγο καιρό και σκεφτήκαμε ότι θα ήταν καλύτερα να πάρει χρόνο συμμετοχής και να μπει σε ρυθμό. Η συμμετοχή του αποδείχθηκε καθοριστική. Πιστεύουμε ότι θα είναι έτοιμος για τον αγώνα του Τσάμπιονς Λιγκ με τη Ρόμα την Τετάρτη», ανέφερε ο Ισπανός τεχνικός.