Ήττα 3-0 από Γκοζί και αποκλεισμός για Γκιώνη στην Πορτογαλία

Απραγματοποίητος έμεινε ο στόχος του Παναγιώτη Γκιώνη στο Ευρωπαϊκό Τοπ 16, που γίνεται στο Γκονδομάρ της Πορτογαλίας.

Απόψε, στο καθοριστικό παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής του 1ου γκρουπ, κόντρα στον Γάλλο Σιμόν Γκοζί, είχε αρνητική απόδοση και η ήττα με 3-0 σετ τον άφησε στην τελευταία θέση και έξω από το ταμπλό των προημιτελικών. Έτσι ολοκλήρωσε την παρουσία του στο γυμναστήριο Multiusos de Gondomar Coração de Ouro με μία νίκη (επί του Πορτογάλου Ζοάο Μοντέιρο στην πρεμιέρα) και δύο ήττες (η άλλη από τον Γερμανό Ντιμίτρι Οβτσάροφ). Την 1η θέση στο γκρουπ κατέκτησε τελικά ο Μοντέιρο, που πέτυχε το βράδυ σπουδαία νίκη με 3-2 εναντίον του Οβτσάροφ κι ευνοήθηκε στην ισοβαθμία!

Στην 1η αγωνιστική λύγισε με 3-2 σετ τον …οικοδεσπότη Ζοάο Μοντέιρο και αύξησε αμέσως τις ελπίδες του για πρόκριση στην τελική 8άδα. Έχασε κι έσωσε ματς μπολ για να επικρατήσει τελικά στην παράταση. Τα σετ 6-11, 11-9, 6-11, 11-5, 13-11. Πέρσι στην πρεμιέρα της αντίστοιχης διοργάνωσης είχε χάσει 3-1 από τον Ίβηρα, αλλά στο τέλος είχε πάρει την πρόκριση.

Ο δεύτερος στη σειρά αγώνας, αυτός με τον Οβτσάροφ, δεν χρειάζεται ανάλυση. Όχι γιατί ο Γερμανός αθλητής πρόβαλλε ως φαβορί και το επιβεβαίωσε, αλλά γιατί ο 36άχρονος διεθνής μας δεν μπόρεσε να κρατήσει καλό ρυθμό και να εμφανίσει την απαιτούμενη σταθερότητα. Ο νούμερο 1 αθλητής της Ευρώπης και 5 του κόσμου απέδωσε εξαιρετικά πάλι απέναντι στην άμυνα, έβρισκε σε όλα λύσεις από την αρχή και επιβλήθηκε με 3-0 σετ. Τα σετ 6-11, 4-11 και 7-11.

Στο τρίτο ματς με τον Γκοζί ο Γκιώνης δεν ήταν αυτός που έπρεπε. Ο Γάλλος πέρασε την τακτική του, είχε μεγάλη σταθερότητα, αντίθετα ο Έλληνας πρωταθλητής δεν εμφάνισε φρεσκάδα κι έκανε πολλά λάθη. Έτσι έχασε 3-0 (6-11, 7-11, 7-11), περιορίστηκε στην 4η θέση του γκρουπ και τις θέσεις 13-16 του τουρνουά.