Νίκη ανάσα για τη Μπόλτον (video)

Σπουδαία νίκη επί της Άστον Βίλα με 1-0 πήρε η Μπόλτον (19’ Λεφόντρ) κάνοντας μεγάλο βήμα παραμονής στην κατηγορία.

Στο χιονισμένο Μάκρον Στέιντιουμ η Μπόλτον φιλοξένησε την Άστον Βίλα σε ένα ματς στο οποίο οι δύο ομάδες είχαν εκ διαμέτρου αντίθετους στόχους. Η Μπόλτον ήθελε νίκη για να διατηρηθεί σε απόσταση έξι βαθμών από την ζώνη του υποβιβασμού, την ώρα που η Βίλα ήθελε να συνεχίσει να διεκδικεί απευθείας άνοδο στην Πρέμιερ Λιγκ.

Το ματς κρίθηκε χάρη σε ένα γκολ του Λεφόντρ στο 19ο λεπτό ύστερα από κόρνερ του Αμεόμπι και ολιγωρία στην άμυνα των φιλοξενοούμενων. Η Μπόλτον έχοντας το μομέντουμ έχασε μεγάλη ευκαιρία τρία λεπτά μετά με τον Φλάναγκαν αλλά ο Τζον Τέρι σταμάτησε την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή.

Σε ένα ματς με πολλά κόρνερ (15 τον αριθμό) και αναρίθμητα φάουλ πέριξ των περιοχών, ο καθαρός παιχνιδιού ήταν ελάχιστος και οι ευκαιρίες έρχονταν με το σταγονόμετρο. Αρκετές χάθηκαν υπό καλές προϋποθέσεις, με την Άστον Βίλα να χάνει δύο τεράστιες να ισοφαρίσει στο 77’ με τον Χόγκαν, έσωσε στη γραμμή ι Φλάναγκαν και στο 92’ με τον Μπρι να στέλνει την μπάλα στην εστία και τον Όλνγουικ να κάνει την επέμβαση του αγώνα κρατώντας το μηδέν στην εστία του και χαρίζοντας μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του.