Ασταμάτητη η Χέρτα, ήττα – σοκ για την Μπάγερν Μονάχου!

Η Χέρτα Βερολίνου πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, αυτή τη φορά με 2-0 κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης, παραμένοντας στην τρίτη θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήραν άνετη νίκη με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά, το σκορ άνοιξε στο 63ο λεπτό ο Βάιζερ ενώ στο 78ο λεπτό ο Καλού σημείωσε το τελικό 2-0.

Με αυτή τη νίκη η Χέρτα έφτασε τους 42 βαθμούς και παρέμεινε τρίτη.

Μία θέση πιο κάτω, με τρεις βαθμούς λιγότερους ακολουθεί πλέον η Γκλάντμπαχ, η οποία νίκησε 4-0 την Στουτγκάρδη ενώ τους ίδιους βαθμούς διαθέτει και η Μάιτς , η οποία έκανε την έκπληξη της βραδιάς. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν νικηφόρα από την έδρα της Μπάγερν Μονάχου με 2-0 και παρέμεινε σε απόσταση βολής από την προνομιούχο τρίτη θέση.

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της και η Ντόρτμουντ, η οποία νίκησε 2-0 την Ντάρμσταντ και παρέμεινε στη δεύτερη θέση ενώ η Σάλκε πέρασε στην έκτη θέση που οδηγεί στην Ευρώπη αφού νίκησε 3-2 το Αμβούργο.

Ακόμα, η Μπάγερ Λεβερκούζεν γνώρισε τη συντριβή από τη Βέρντερ Βρέμης στην έδρα της αφού ηττήθηκε με 4-1 ενώ η Χόφενχαιμ επικράτησε 2-1 της Άουγκσμπουργκ.