Εκδίκηση και βήμα τίτλου η Σίτι (video)

Η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε 1-0 την Τότεναμ με γκολ του Φόντεν από νωρίς και απόκτησε προβάδισμα στη μάχη του τίτλου της Πρέμιερ Λιγκ.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, άνοιξε το σκορ μόλις στο πέμπτο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Φιλ Φόντεν μετά από δημιουργία του Σέρχιο Αγουέρο και έχει έναν πόντο περισσότερο από την Λίβερπουλ (παίζει αύριο στο Κάρντιφ), μετά από 34 αγωνιστικές. Αν την προσεχή Τετάρτη οι πρωταθλητές περάσουν από το «Όλντ Τράφορντ» σε εξ’ αναβολής ντέρμπι, τότε θα έχουν το πάνω χέρι για την διατήρηση του χρόνου.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο έχασε πολλές ευκαιρίες μετά το γκολ του Φόντεν (το πρώτο του στην Πρέμιερ Λιγκ και το παρθενικό στην πρώτη κατηγορία από παίκτη που γεννήθηκε το 2000), όμως ο Έντερσον είπε «όχι» στους Σον, Έρικσεν και Μόουρα.

Πρόβλημα όμως για τον Γκουαρδιόλα ο τραυματισμός του Ντε Μπράινε, ο οποίος αποχώρησε στο 38ο λεπτό.

Η Τότεναμ, που απέκλεισε πριν μερικές μέρες τη Σίτι στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, είναι μόλις έναν πόντο με ματς περισσότερο από την τέταρτη Άρσεναλ.