Βερολίνο WTA: Αποκλεισμός για Σβιτολίνα (vid)

Η Ελίνα Σβιτολίνα δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της Εκατερίνα Αλεξάντροβα και τέθηκε εκτός συνέχειας από τον 2ο μόλις γύρο του Bett1Open.

Η 26χρονη Ρωσίδα επικράτησε της Ουκρανής με 6-4, 7-5 και πήρε το εισιτήριο για τις “8” της διοργάνωσης. Η αναμέτρηση διήρκησε 1 ώρα και 31 λεπτά.

Η Αλεξάντροβα έπαιξε τένις υψηλού επιπέδου στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, είχε εξαιρετικό πρώτο σέρβις (41/51, 80%) και πήρε δίκαια την νίκη.

Το Νο34 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA έσωσε επτά set points στο 2ο σετ, ενώ η αντίπαλος της προηγούνταν με 5-4 και σέρβιρε για την ισοφάριση.

Στα προημιτελικά του event θα αντιμετωπίσει με την Ελβετή Μπελίντα Μπέντσιτς, Νο12 στον κόσμο. Οι δύο αθλήτριες έχουν αναμετρηθεί τρεις φορές στο παρελθόν, με την Ρωσίδα αθλήτρια να βγαίνει νικήτρια στις δύο συναντήσεις.