Madrid Open: Νικηφόρα πρεμιέρα για Οσάκα

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Ναόμι Οσάκα στο Mutua Madrid Open. Η Γιαπωνέζα αθλήτρια ήταν αρκετά καλή απέναντι στην αξιόμαχη Μισάκι Ντόι και πήρε με ελεγχόμενο τρόπο την πρόκριση για τον 2ο γύρο του event.

Συγκεκριμένα επιβλήθηκε με 7-5, 6-2 της συμπατριώτισσας, σε έναν αγώνα που διήρκησε 1 ώρα και 28 λεπτά.

Το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης δυσκολεύτηκε μόνο στο εναρκτήριο σετ της αναμέτρησης. Δέχθηκε δύο breaks και αρκετή πίεση από την αντίπαλο της, όμως έδειξε χαρακτήρα, έπαιξε μεθοδευμένα στους κρίσιμους πόντους και έκανε το 1-0.

Στο 2ο σετ η Οσάκα δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στο Νο79 της παγκόσμιας κατάταξης. Είχε εκπληκτικό πρώτο σέρβις (9/9, 100%) και πήρε την πολυπόθητη νίκη

Στους “32” του τουρνουά της Μαδρίτης θα αναμετρηθεί με την επικίνδυνη Καρολίνα Μούτσοβα, Νο20 του κόσμου.