Ήττα για τον Διομήδη

Την ήττα με 26-21 γνώρισε ο Διομήδης στον πρώτο αγώνα του, με την Ντιναμό Βουκουρεστίου επί ρουμανικού εδάφους για τον 2ο γύρο του EHF Cup.

Την ήττα με 26-21 γνώρισε ο Διομήδης στον πρώτο αγώνα του, με την Ντιναμό Βουκουρεστίου επί ρουμανικού εδάφους για τον 2ο γύρο του EHF Cup. Αύριο, η ομάδα του Άργους αντιμετωπίζει εκ νέου (15:00) σε επαναληπτικό την ισχυρή Ντιναμό. Ο Διομήδης αιφνιδιάστηκε στην αρχή του ματς και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-2 (13’) και 14-5 (22’), ενώ στο ημίχρονο οι Ρουμάνοι είχαν προβάδισμα 7 τερμάτων (16-9). Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Αργίτες διάβασαν καλύτερα το ματς και μείωσαν στο 46’ στα πέντε γκολ (15-20) σε ένα σημείο που θα μπορούσαν να σημειώσουν και άλλα τέρματα, αφού είχαν παίκτη παραπάνω. Στην συνέχεια η ελληνική ομάδα άντεξε στην τετράλεπτη (δύο δίλεπτες για διαμαρτυρία) αποβολή του Σαμαρά και η διαφορά μειώθηκε στα τέσσερα τέρματα (18-22 στο 51’). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ντιναμό συντήρησε την διαφορά ασφαλείας και επικράτησε με 26-21.

Διαιτητές: Φρίσερ-Κάλουνιτς (Τσεχία), κόκκινη: Ντιαό (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 7-9, πέναλτι: 4/5-1/1.

ΝΤΙΝΑΜΟ: Ζούλφιτς 8, Ντιαό 5, Ασολτανέι 4, Ραγκότ 3, Σάντρου 3, Μπαλούτ 1, Μοκάνου 1, Βράνκοβιτς 1, Κίμπαν, Γκριγόρας, Ιρίμους, Μακάρια, Μιρονέσκου, Γκαλεχμιρζ

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Παπαδόπουλος 5, Μυλωνάς 4, Ντάσεβιτς 2, Κρεμαστιώτης 2, Πασσιάς 2, Σαμαράς 2, Άντρεγιτς 1, Δάσκαλος 1, Μεγαλοοικονόμου 1, Σεϊρεκίδης 1, Καρκαλάτος, Κοτανίδης, Λοίζος, Μούγιτς, Σιαματάς, Τουνγκελίδης.