Νίκη για Σαρντί, επόμενος αντίπαλος ο Τζόκοβιτς

Ο Τζερεμί Ζαρντί κατάφερε να νικήσει τον Γερμανό Στρουφ και να προκριθεί στην εποόμενη φάση του Γουίμπλεντον.

Ο Γάλλος, νούμερο 25 της παγκόσμιας κατάταξης επικράτησε με 3-1 σετ του Γερμανού και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Βρετανικού όπεν όπου θα αντιμετωπίσει το νούμερο ένα της παγκόσμιας κατάταξης, Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο Σαρντί μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 6-2 αλλά στη συνέχεια χαλάρωσε και ο αντίπαλός του δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Έτσι, ισοφάρισε σε 1-1 κατακτώντας το δεύτερο σετ στο τάι μπρέικ με 7-5 αλλά κάπου εκεί ο Σαρντί ανέβασε ρυθμό και αφού πήρε το τρίτο σετ στο τάι μπρέικ με 7-6 κατάφερε να πάρει τη νίκη και συνάμα την πρόκριση στην επόμενη φάση αφού κατάκτησε και το τέταρτο σετ ξανά στο τάι μπρέικ με 7-6.

Έτσι, ο Σαρντί θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο του Βρετανικού Γκραν Σλαμ το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, Νόβακ Τζόκοβιτς έχοντας ασφαλώς ένα πολύ δύσκολο έργο.