Περίπατος για την Σερένα

Μόλις 67 λεπτά χρειάστηκε η Σερένα Γουίλιαμς για να εξασφαλίσει την παρουσία της στη φάση των «32» του Wimbledon. Η 31χρονη Αμερικανίδα τενίστρια πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση επικράτησε εύκολα της 20χρονης Καρολίν Γκαρσιά με 2-0 σετ (6-3, 6-2) και πανηγύρισε την 33η σερί νίκη της φέτος.

Επόμενη αντίπαλος για την Αμερικανίδα νούμερο ένα στον κόσμο η 42χρονη Κίμικο Ντάτε Κρουμ, η οποία επικράτησε με 6-4, 7-5 της Αλεξάντρα Κανταντού από τη Ρουμανία.

Στην επόμενη φάση του λονδρέζικου γκραν σλαμ προκρίθηκε και η Σαμάνθα Στόσουρ. Η Αυστραλή πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε άνετα της Όλγκα Πούτσκοβα με 6-2, 6-2 σε μόλις 55 λεπτά αγώνα. Επόμενη αντίπαλος για την Στόσουρ θα είναι η Γερμανίδα Σαμπίν Λισίτσκι, Νο23 του ταμπλό, η οποία επιβλήθηκε  με 6-3, 6-1 της Ρωσίδας Έλενα Βέσνινα.

Στη φάση των «32» του Wimbledon προκρίθηκε έστω και δύσκολα η Κινέζα Να Λι, η οποία επικράτησε με 6-2, 1-6, 6-0 της Σιμόνα Χάλεπ. Στον 3ο γύρο θα τεθεί αντιμέτωπη με την Τσέχα Κλάρα Ζακοπάλοβα, η οποία απέκλεισε την Ανίκα Μπέκερ με 7-6, 6-3.

Τέλος, στην επόμενη φάση πέρασε και η Ντομινίκα Τσιμπούλκοβα, η οποία νίκησε άνετα με 6-0, 6-1 Μαρία Τερέσα Τόρο-Φλορ.