Wimbledon: Άνετα στον 4ο γύρο η Σαμπαλένκα (highlights)

Την πρόκρισή της στη φάση των 16 του Wimbledon εξασφάλισε η Αρίνα Σαμπαλένκα, κερδίζοντας την Ρωσίδα, Άννα Μπλινκόβα με 2-0 σετ, 6-2, 6-3 σε 81 λεπτά.

Έχοντας σε εξαιρετική μέρα το δυνατό της όπλο, το σερβίς της και με πολύ καλά ποσοστά στην υποδοχή, η Αρίνα Σαμπαλένκα, Νο 2 του κόσμου, νίκησε την Άννα Μπλινκόβα και εξασφάλισε την πρόκριση της στον 4ο γύρο του Wimbledon, όπου θα βρει απέναντι της μια ακόμη Ρωσίδα, την Εκατερίνα Αλεξαντρόβα.

Η Αρίνα Σαμπαλένκα μπήκε δυνατά στο ματς, παίρνοντας προβάδισμα με 3-0, στη δεύτερη χρονικά αναμέτρηση στο κορτ 1 του All England Club. Η Μπλίνκοβα κατάφερε να μειώσει σε 3-2, κάνοντας μπρέικ αλλά η Λευκορωσίδα με νέο μπρέικ, προηγήθηκε με 4-2 και άνοιξε διάπλατα το δρόμο για την κατάκτηση του 1ου σετ με 6-2.

Στο δεύτερο σετ, η Μπλίνκοβα προσπάθησε να γίνει πιο ανταγωνιστική, έπαιξε πιο επιθετικά, έβγαλε καλύτερες άμυνες και εντυπωσίασε με την απόδοσή της, χωρίς όμως να μπορέσει να δημιουργήσει ιδιαίτερα προβλήματα στην Σαμπαλένκα, που έφτασε στην επικράτηση με straight sets.

Το ματς ήταν εντυπωσιακό, με εντυπωσιακά ράλι και 50 συνολικά winners.