Ζβέρεφ-Αλκαράθ 2-1: Νίκη με ανατροπή για τον Γερμανό

Αν και έχασε το πρώτο σετ, ο Ζβέρεφ έβγαλε αντίδραση και πανηγύρισε τη νίκη επί του Αλκαράθ με 7-6(3), 3-6, 4-6.

Με όπλο το σερβίς του και περίσσεια ψυχραιμία στο τέλος, ο Άλεξ Ζβέρεφ επικράτησε του Κάρλος Αλκαράθ με 2-1 σετ (7-6(3), 3-6, 4-6) και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο κόκκινο όμιλο του Nitto ATP Finals που διεξάγεται στο Τορίνο.

Αυτός ήταν ο 7ος αγώνας μεταξύ των δύο τενιστών, με τον Ζβέρεφ πλέον να έχει το προβάδισμα με 4 νίκες έναντι τριών του Ισπανού.

Μόλις στο 3ο γκέιμ του αγώνα είχαμε το πρώτο break από το Ζβέρεφ με τον Αλκαράθ να απαντά σχεδόν άμεσα “σπάζοντας” το σερβίς του Γερμανού και ισοφαρίζοντας σε 3-3. Οι δυο τους οδηγήθηκαν έπειτα χέρι-χέρι μέχρι το τάι μπρέικ, όπου ο Αλκαράθ ήταν πιο ψύχραιμος και με 7-3 κατέκτησε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ, σε αντίθεση με το πρώτο, όλα ξεκαθάρισαν σχετικά νωρίς. Έπειτα από ένα εξαιρετικό πρώτο γκέιμ που κέρδισε ο Ζβέρεφ, ο Γερμανός ακολούθησε με break για το πλεονέκτημα. Από κει και πέρα δεν είχε πρόβλημα να διατηρήσει το προβάδισμά του και τελικά να φτάσει με σκορ 6-3 στην ισοφάριση.

Στο 3ο σετ οι δύο κορυφαίοι τενίστες κράτησαν το σερβίς τους μέχρι το 2-2, όταν και πάλι ο Ζβέρεφ έκανε το break στον Ισπανό και προηγήθηκε σε 3-2, κι αργότερα σε 4-2 και 5-3 μετά από μεγάλη μάχη. Ο Αλκαράθ έφτασε εύκολα στο 5-4 και ήθελε 1 πόντο να φτάσει στο πολυπόθητο break. Ο Ζβέρεφ όμως κράτησε το σερβίς του και τελικά με 6-4 πανηγύρισε την πρώτη του νίκη επί του Ισπανού από το Μάιο του 2022 και τα προημιτελικά του Roland Garros.

Οι πόντοι του Αλκαράθ ήταν 89, απ΄τους οποίους οι 62 προήλθαν από το σερβίς, εκ των οποίων οι 10 άσσοι και οι 27 από υποδοχή.

Οι πόντοι του Ζβέρεφ ήταν 100, απ’τους οποίους οι 70 προήλθαν από σερβίς, εκ των οποίων οι 16 άσσοι και οι 30 από υποδοχή.

Επόμενος αγώνας των δύο αθλητών θα είναι την Τετάρτη 15/11, ο πρώτος στις 15.30 κι ο δεύτερος στις 22.00.