Η Ελλάδα 14η, εντυπωσίασαν Πολωνία και Τουρκία

Την 14η θέση στον πίνακα μεταλλίων του 23ου ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου ανδρών – γυναικών στο Άμστερνταμ πήρε η Ελλάδα χάρη στα μετάλλια της Κατερίνας Στεφανίδη (χρυσό) στο επί κοντώ και της Βούλας Παπαχρήστου (χάλκινο) στο τριπλούν.

Οι διακρίσεις στο ευρωπαϊκό είχαν γυναικείο άρωμα και όλα δείχνουν ότι είναι καλής ποιότητας και η διάρκειά του θα κρατήσει τουλάχιστον μέχρι τέλος του καλοκαιριού.

Η χώρα που εντυπωσίασε ήταν η Πολωνία που βρέθηκε στην πρώτη θέση με την κατάκτηση 6 χρυσών μεταλλίων, 5 ασημένιων και 1 χάλκινου (12), ενώ τα περισσότερα πήραν Γερμανία και Βρετανία (16). Η πρώτη συγκέντρωσε 5 χρυσά, 4 ασημένια και 7 χάλκινα, ενώ η δεύτερη 5 χρυσά, 3 ασημένια και 8 χάλκινα.

Ακόμη δύο εκπλήξεις είχαμε από την Τουρκία και την Ολλανδία που βρέθηκαν στην 4η και 5η θέση, αντίστοιχα, της κατάταξης του πίνακα μεταλλίων. Η Τουρκία είχε για πρώτη φορά στην ιστορία της εντυπωσιακή παρουσία στη διοργάνωση με 12 μετάλλια, εκ των οποίων 4 χρυσά, 5 ασημένια και 3 χάλκινα, κυρίως χάρη σε κενυατικής καταγωγής αθλητές στους δρόμους αποστάσεων, ενώ η Ολλανδία, ως διοργανώτρια αλλά και χώρα που καλλιεργεί τον κλασικό αθλητισμό, πήρε 7 μετάλλια (4-1-2), αλλά και με ταυτόχρονη συμμετοχή δεκάδων αθλητών της σε τελικούς αγωνισμάτων.

Για την ιστορία η Ισπανία ήταν 6η στο σχετικό πίνακα με 8 μετάλλια (3-4-1), η Πορτογαλία 7η με 6 (3-1-2), η Γαλλία 8η με 10 (2-5-3), η Ιταλία 9η με 7 (2-2-3) και το Βέλγιο 10ο με 3 μετάλλια (2-1-0). Συνολικά κατέκτησαν μετάλλια 27 χώρες.