Επι κοντώ: Την Πέμπτη στις 13:00 ο τελικός με Στεφανίδη και Κυριακοπούλου

Μεγάλες ελπίδες διάκρισης έχουν τα ελληνικά χρώματα στο Τόκιο την Πέμπτη με τη Στεφανίδου και την Κυριακοπούλου στον τελικό του επί κοντώ.

Την Πέμπτη στις 13:00 αγωνίζονται η χρυσή Ολυμπιακονίκης του Ρίο, Κατερίνα Στεφανίδη αλλά και η Νικόλ Κυριακόπουλου στον τελικό του άλματος επί κοντώ.

Η Κυριακοπούλου με 4.70μ καλύτερη εφετινή επίδοση και όπλο την εμπειρία σε μεγάλες διοργανώσεις θα προσπαθήσει να ανεβάσει την επίδοσή της και να διεκδικήσει ότι καλύτερο. Κατά σειρά αγωνίζεται τρίτη, ενώ είναι η 4η συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η Στεφανίδη, που βασικά θέλει να διατηρήσει τον τίτλο της από το 2016 στο Ρίο, έχει κάνει φέτος 4.80μ και βέβαια μπορεί να περάσει και μεγαλύτερα ύψη αν χρειαστεί για να φτάσει στον στόχο της. Στον τελικό αγωνίζεται κατά σειρά 6η, ενώ συμμετέχει στη διοργάνωση για 3η συνεχή φορά.

Στον αγώνα δεν θα συμμετέχει η Αμερικανίδα Σάντι Μόρις, που τραυματίστηκε στα προκριματικά, όταν έσπασε το κοντάρι της, αλλά θα πάρει μέρος κανονικά η συμπατριώτισσά της Κέιτι Νάζοτ που έχει την κορυφαία επίδοση φέτος από τις 15 συμμετέχουσες με 4.95μ

Στον αγώνα θα μετάσχουν επίσης η Ρωσίδα παγκόσμια πρωταθλήτρια τηε Ντόχα το 2019, Αντζέλικα Σιντόροβα με 4.91μ φετινό και η Βρετανίδα Χόλι Μπράντσοου με 4.90μ.

Οι 15 αθλήτριες του τελικού:

Χόλι Μπράντσοου (Βρετανία) 4.55μ

Νικόλ Κυριακοπούλου (Ελλάδα) 4.55μ

Κέιτι Νάζοτ (ΗΠΑ) 4.55μ

Ανίσκα Νιούελ (Καναδάς) 4.55μ

Ρομπέιλι Πεϊνάδο (Βενεζουέλα) 4.55μ

Αντζέλικα Σιντόροβα (Ρωσία) 4.55μ

Τίνα Σουτέι (Σλοβενία) 4.55μ

Βίλμα Μούρτο (Φινλανδία) 4.55μ

Γιαρισλέι Σίλβα (Κούβα) 4.55μ

Κατερίνα Στεφανίδη (Ελλάδα) 4.55μ

Ίρινα Ζιουκ (Λευκορωσία) 4.55μ

Αντζέλικα Μπένγκτσον (Σουηδία) 4.55μ

Μόργκαν Ρομέρο (ΗΠΑ) 4.55μ

Χουικόιν Σου (Κίνα) 4.55μ

Μαρίνα Κιλίπκο (Ουκρανία) 4.55μ

Το αγωνιστικό πρόγραμμα της 7ης ημέρας (Πέμπτη 5/8) αναλυτικά:

Olympic Stadium

03.00 110μ εμπόδια δεκάθλου

03.10 Ύψος γυναικών (προκριματικά)

03.40 Μήκος επτάθλου

03.50 Δισκοβολία δεκάθλου (Α΄ γκρουπ)

04.00 4Χ100μ γυναικών (σειρές)

04.55 Δισκοβολία δεκάθλου (Β΄ γκρουπ)

05.00 Τριπλούν ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

05.05 Σφαιροβολία ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

05.30 4Χ100μ ανδρών (σειρές)

05.55 110μ εμπόδια ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

06.30 Ακοντισμός επτάθλου (Α΄ γκρουπ)

06.45 Επί κοντώ δεκάθλου

07.40 Ακοντισμός επτάθλου (Β΄ γκρουπ)

Sapporo Odori Park (10:30-12:05)

12.30 20 χιλιόμετρα βάδην ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

Olympic Stadium

13.00 Επί κοντώ γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ) –Στεφανίδη, Κυριακοπούλου–

13.15 Ακοντισμός δεκάθλου (Α΄ γκρουπ)

13.25 4Χ400μ γυναικών (σειρές)

14.00 1500μ ανδρών (ημιτελικοί)

14.20 Ακοντισμός δεκάθλου (Β΄ γκρουπ)

15.00 400μ ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

15.20 800μ επτάθλου

15,40 1500μ δεκάθλου


Σχολιασμός

Γράψτε το σχόλιό σας