Στίβος: Απίστευτος ο Βάρχολμ, πήρε το χρυσό μετάλλιο ισοπεδώνοντας το παγκόσμιο ρεκόρ

Ο Νορβηγός αθλητής με μία ιστορική κούρσα στα 400μ. με εμπόδια ανδρών κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Κάρστεν Βάρχολμ συνέτριψε το παγκόσμιο ρεκόρ με επίδοση στα 45.94 και ανέβηκε στην κορυφή του βάθρου. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Αμερικανός Ρέι Μπέντζαμιν, ενώ τρίτος κατετάγη ο Βραζιλιάνος Άλισον ντος Σάντος.

Ο 25χρονος πρωταθλητής από το Όσλο επιβεβαίωσε τον τίτλο του μεγάλου φαβορί, απέναντι σε έναν εξίσου σπουδαίο αντίπαλο, τον Μπέντζαμιν από τις Ηνωμένες Πολιτείες, ο οποίος τον πίεσε μετά τα 200μ.