Γιαντράν – Ολυμπιακός 12-16: Μεγάλη νίκη στο Σπλιτ (hls)

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 16-12 τη Γιαντράν στο Σπλιτ και επέστρεψε στις νίκες για τον Α' Όμιλο του Champions League υδατοσφαίρισης.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά από δύο σερί ήττες παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι και παρέμειναν σε τροχιά πρόκρισης στο final-8 του Βελιγραδίου.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου βρέθηκε πίσω στο σκορ 1-0 και έμεινε χωρίς γκολ για τέσσερα λεπτά στο ξεκίνημα, αλλά στη συνέχεια πήρε φόρα και προηγήθηκε 4-1, για να κλείσει την πρώτη περίοδο μπροστά με 4-2.

Οι Κροάτες κατάφεραν στη συνέχεια να πλησιάσουν σε 5-4, όμως ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 7-5.

Στην τρίτη περίοδο οι Πειραιώτες αύξησαν τη διαφορά στο 12-8 και δεν είχαν πρόβλημα να διατηρήσουν το προβάδισμα έως το τέλος του αγώνα.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου η Μπαρτσελονέτα (30/3), που κέρδισε στη Βουδαπέστη τη Φερεντσβάρος με 17-7.

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 3-3, 3-5, 4-4

ΓΙΑΝΤΡΑΝ ΣΠΛΙΤ (Μίλε Σμόντλακα): Πόντρουγκ, Μπούριτς 1, Μάρινιτς Κράγκιτς 3, Τσάγκαλ, Μπούτιτς 2, Πεϊκοβιτς 1, Μπούκιτς 1, Χάρκοφ 3, Ντέλιτς, Ντόμπουντ, Σέτκα 1, Ντούζεβιτς, Ανιτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Μπίγιατς, Γραμματικός, Γκίλλας 1, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης 2, Γούβης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 2, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς 2, Κολόμβος 3, Ζερδεβάς