Ο Καβάνι έσωσε τους Ιταλούς

Με γκολ του Έντινσον Καβάνι στις καθυστερήσεις η Νάπολι νίκησε 1-0 τη Στεάουα και πήρε την πρόκριση.

Το ματς του “Σαν Πάολο” και αυτό ανάμεσα στη Σεβίλη και την Ντόρτμουντ ήταν τα πιο αμφίρροπα παιχνίδια από το πρώτο “πιάτο” της τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων του Europa League. Και στους δύο αγώνες “μίλησε” η έδρα. Η Νάπολι, βέβαια, τα… χρειάστηκε για να κάμψει την αντίσταση της Στεάουα και να πάρει την πρόκριση χάρη στο γκολ του Καβάνι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι “παρτενοπέι”, πάντως, έσωσαν το γόητρο της Ιταλίας μετά τον αποκλεισμό των άλλων τριών ομάδων της χώρας από τη συνέχεια της διοργάνωσης.
Την ίδια ώρα, επίσης για τον 11ο όμιλο, η πρώτη και αδιάφορη Λίβερπουλ έμεινε στο 0-0 με την Ουτρέχτη στο “Άνφιλντ”.

Στο “Σάντσεθ Πιθχουάν”, η Σεβίλη “βολευόταν” και με την ισοπαλία. Η Ντόρτμουντ, που ήθελε μόνο τη νίκη προηγήθηκε με γκολ του Καγκάβα στο 4ο μόλις λεπτό, αλλά οι Ισπανοί έφτασαν στην ανατροπή με τους Ρομαρίκ, Κανουτέ πριν το ημίχρονο και το τελικό 2-2, που διαμορφώθηκε, ωστόσο, νωρίς, δεν άλλαξε τίποτα όσον αφορά στη “μάχη” της δεύτερης θέσης.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας “πέταξε” τους δύο πρώτους και τελευταίους της βαθμούς στον 6ο όμιλο μετά το 1-1 με τη Σπάρτα στην Πράγα, ενώ η Καρπάτι Λβιβ, έστω και στο φινάλε, πήρε τον πρώτο της πόντο, 1-1 με την Παρί Σεν Ζερμέν.