Λέστερ – Μπράγκα 4-0: Ασυγκράτητες «αλεπούδες»! (vid)

Η Λέστερ νίκησε στην Αγγλία την Μπράγκα με το επιβλητικό 4-0 με δύο γκολ του Ιχεανάτσο (20’, 45+2’), ένα του Πραέ στο 67’ και ένα του Μάντισον στο 78’.

Η Λέστερ πιστοποίησε την καλή της αγωνιστική κατάσταση αλλά και την ανωτερότητά της απέναντι στη Μπράγκα με το επιβλητικό… με δύο γκολ του Νιγηριανού Ιχεανάτσο (20’, 45+2’), ένα του Βέλγου Πραέ στο 67’ και ένα του Μάντισον στο 78’.

Ο Μπρένταν Ρότζερς είχε την άνεση να ξεκουράσει κάποιους παίκτες, αφήνοντας μεταξύ άλλων και τον αρχηγό της Τζάμι Βάρντι στον πάγκο όμως πάλι οι «αλεπούδες» είχαν τις λύσεις εκεί που ήθελαν και όπως το ήθελαν!
Στο 20ο λεπτό ο Ιχεανάτσο άνοιξε το σκορ και ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με ένα ωραίο κι έξυπνο γκολ επί της ουσίας «κλείδωσε» την νίκη στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.
Στο μάλλον διαδικαστικό δεύτερο ημίχρονο ο Βέλγος Πραέ έκανε το 3-0 στο 67’ και ο Μάντισον διαμόρφωσε το τελικό 4-0 στο 78′ με το οποίο απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής στον 7ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ. Εκεί η ΑΕΚ πλέον έχει ελπιδες πρόκρισης, εφόσον όμως αξιοποιήσει την έδρα και τις ικανότητές της!