Σάμροκ Ρόβερς-Μίλαν 0-2: Σταδιακή επιστροφή στα σαλόνια! (pics+vid)

Το επόμενο βήμα στο Γιουρόπα Λιγκ έκανε η Μίλαν, αφού επικράτησε με 2-0 επί της Σάμροκ Ρόβερς.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα η Μίλαν ήταν ανώτερη από τη Σάμροκ Ρόβερς. Μπορεί η ιταλική ομάδα να μην έχει αρχίσει τις υποχρεώσεις της στη Σιέρε Α, αλλά η ομάδα του Στέφανο Πιόλι έδειξε έτοιμη τόσο για τα ευρωπαϊκά παιχνίδια, όσο και και για το καμπιονάτο.

Σε αντίθεση με τους Ιρλανδούς, οι οποίοι βρίσκονται σε ενεργή αγωνιστική δράση λόγω του πρωταθλήματος. Η Μίλαν κατάφερε να περιορίσει το παιχνίδι της Σάμροκ Ρόβερς από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και αυτό φάνηκε από την κατοχή της μπάλας. Οι “ροσονέρι” είχαν το 68% και έτσι έδειξαν στους γηπεδούχους ποιοι είναι τα αφεντικά μέσα στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου.  Με το γκολ για τους φιλοξενούμενος να έρχεται στο 23ο λεπτό από το αστέρι του συλλόγου Ζλάταν Ιμπραίμοβιτς.

Στο επόμενο σαρανταπεντάλεπτο τα πράγματα δεν άλλαξαν, η Μίλαν όσο περνούσε ο χρόνο έδειχνε όλο και περισσότερο ότι θέλει να επιστρέψει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Μετά την απουσία από τα μεγάλα σαλόνια, λόγω του Finacnial Fair Play που άφησε τους Ιταλούς εκτός Ευρώπης για τη χρονιά 2019-2020, είναι έτοιμη να γυρίσει εκεί που τις αξίζει. Ο Χακάν Τσαλχάνογλου, διπλασίασε τα γκολ για τον ιταλικό σύλλογο, αφού κέρδισε τον γκολκίπερ της αντίπαλης ομάδας και έκανε το 2-0, στο 67′.

Στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ, η Μίλαν θα βρει στο δρόμο της, την Μποντό Γκλιμτ.