Αυτή είναι η Άρσεναλ (video)

Για άλλο ένα παιχνίδι η Άρσεναλ του Ουνάι Έμερι πήρε το προβάδισμα, έδειχνε καλύτερη αλλά... λόγω τύχης έφυγε με την ισοπαλία 1-1 από το Γκιμαράες για το Europa League.

Πίεση υπήρχε ήδη για τον Ουνάι Έμερι. Μπορεί το Europa League να έρχεται σε δεύτερη μοίρα αλλά δεν μπορούν οι κανονιέρηδες να πετάνε βαθμούς σε ένα ματς το οποίο ελέγχουν για 85′ λεπτά.

Ο Ισπανός τεχνικός είδε τους παίκτες του να φτάνουν δίκαια στο 1-0 με την κεφαλιά του Μουστάφι στο 81ο λεπτό. Ακολούθησε όμως αφόρητη πίεση από το 85ο λεπτό με τους Πορτογάλους της Γκιμαράες να ισοφαρίζουν με τον Ντουάρτε στις καθυστερήσεις.

Να έχουν δοκάρι με παραλίγο αυτογκόλ του Μουστάφι και να έχουν άλλες δύο μεγάλες ευκαιρίες για να κάνουν το 2-1. Η ισοπαλία 1-1 ήταν ο πρώτος βαθμός της Γκιμαράες στο Europa League.

Η Άρσεναλ παραμένει πρωτοπόρος στον όμιλο.