Πρόκριση με Φόρναλς η Βιγιαρεάλ

Λίγο έλειψε η Σπόρτινγκ Λισαββώνας να στείλει το ματς κόντρα στη Βιγιαρεάλ στην παράταση, ωστόσο με γκολ του Φόρναλς δέκα λεπτά πριν το τέλος, οι Ισπανοί πήραν το εισιτήριο για τους 16 του Europa League.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Φερνάντες έκλεψε την μπάλα στο κέντρο, έφτασε απέναντι από τον Φερνάντεθ και τον πλάσαρε εύστοχα για το 0-1, ισοφαρίζοντας το σκορ του ματς της Πορτογαλίας.

Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν στο 50′, με τον Τζέφερσον να αποβάλλεται με δέυτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την Σπόρτινγκ με παίκτη λιγότερο, όπως ακριβώς και στο πρώτο ματς (είχε αποβληθεί ο Ακόυνα).

Το “χρυσό” γκολ για τους γηπεδούχους, πέτυχε στο 80′ ο Φόρναλς, με σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από πάσα του Εκαμπί.