“Θρίλερ” στο Μιλάνο, “όρθιος” στο Λίβερπουλ ο Απόλλων

Απίστευτο ματς στο "Τζιουζέπε Μεάτσα" με τη Ριέκα να επιστρέφει από το 2-0 και να ισοφαρίζει τη Μίλαν, με τους "ροσονέρι" όμως να παίρνουν τη νίκη στις καθυστερήσεις! Πήρε βαθμό κόντρα στην Έβερτον ο Απόλλων Λεμεσού (2-2) με δέκα παίκτες!

Απίστευτο ματς στο “Τζιουζέπε Μεάτσα” με τη Ριέκα να επιστρέφει από το 2-0 και να ισοφαρίζει τη Μίλαν, με τους “ροσονέρι” όμως να παίρνουν τη νίκη στις καθυστερήσεις! Πήρε βαθμό κόντρα στην Έβερτον ο Απόλλων Λεμεσού (2-2) με δέκα παίκτες!

Οι Μιλανέζοι προηγήθηκαν με Αντρέ Σίλβα (14′) και Μουζάκιο (53′) ωστόσο οι Κροάτες “πάγωσαν” το “Σαν Σίρο”, με τον ΑΚόστι στο 84′ να κάνει το 1-2 και τον Ελέζ να ισοφαρίζει με πέναλτι στο 89′ σε 2-2! Η λύτρωση για τον -υπ ατμόν- Μοντέλα και την ομάδα του, ήρθε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, από το τέρμα του Κουτρόνε που έγραψε το τελικό 3-2 και έφερε χαμόγελα τόσο στο Μιλάνο όσο και στην Αθήνα.

ΜΙΛΑΝ (Μοντέλα): Ντοναρούμα, Σίλβα (82΄ Σουσο), Τσαλχάνογλου (46΄ Μποναβεντούρα), Μπορίνι, Ρομανιόλι, Μπονούτσι, Αμπάτε, Μουζάκιο, Κουτρόνε, Λοκατέλι, Κεσί (70΄ Μάουρι).

ΡΙΕΚΑ: (Κεκ): Σλούγκα, Κβρτζιτς (58΄ Ακόστι), Ζούτα, Έμπερ, Ζούπαριτς, Έλεζ, Πούλιτς (80΄ Κρνιτς), Πάβιτσιτς (71΄ Μαλες), Μίσιτς, Μπράνταριτς, Βέσοβιτς.

Απόλυτη ισορροπία

Με δύο ισοπαλίες ολοκληρώθηκε η δεύτερη αγωνιστική στον 1ο όμιλο, αφού Μακάμπι Τελ Αβίβ και Βιγιαρεάλ έμειναν στο 0-0, ενώ η Σλάβια Πράγας πήρε βαθμό στο Αζερμπαϊτζάν κόντρα στην Αστάνα (1-1).

Φοβερή ανατροπή η Ντιναμό

Φοβερά πράγματα στο 2ο γκρουπ, όπου η Ντιναμό Κιέβου έκανε το 2/2, επιστρέφοντας από το 2-0 κόντρα στην Παρτίζαν στο Βελιγράδι και παίρνοντας τελικά τη νίκη με σκορ 2-3! Στη δεύτερη θέση πέρασε η Γιούνγκ Μπόις που πήρε 1-1 στην Αλβανία από την Σκεντέρμπεου.

Το 2/2 η Μπράγκα

Η Μπράγκα πήρε τη νίκη με 2-1 κόντρα στην Μπασάκσεχιρ για τον 3ο όμιλο, μένοντας μόνη πρώτη με 6 βαθμούς, ενώ σημαντική νίκη πήρε η Λουντογκόρετς, που “λύγισε” 2-1 στη Βουλγαρία τη Χόφενχαϊμ.

“Πάγωσε” το “Γκούντισον Παρκ”

Ο Άντριαν άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα Λεμεσού στο 12′ κόντρα στην Έβερτον, ωστόσο ένα “φθηνό” λάθος στην άμυνα που έχισε σκόρερ τον Ρούνι (21′) και το γκολ του Βλάσιτς στο 66′, έδωσαν στην Έβερτον το προβάδισμα με 2-1. Μάλιστα, η αποβολή του Ρομπέρζ στο 86′ άφησε την κυπριακή ομάδα με παίκτη λιγότερο, αλλά η κεφαλιά του Γιούστε στο 88ο λεπτό, έγραψε το τελικό 2-2 με το οποίο ο Απόλλων άφησε στην τελευταία θέση του 5ου γκρουπ τα “ζαχαρωτά”. Στην πρώτη θέση έμεινε η Αταλάντα που έφυγε με βαθμό από τη Γαλλία κόντρα στη Λιόν (1-1).

Κερδισμένη η Λοκομοτίβ

Η Λοκομοτίβ προηγούταν ήδη με 3-0 στο 17′ κόντρα στη Ζλιν, σκορ που αποδείχθηκε υπέρ αρκετό για να της δώσει τη νίκη και να τη φέρει στην κορυφή του 6ου ομίλου με 4 πόντους. Στο άλλο ματς, Σερίφ Τιρασπόλ και Κοπεγχάγη έμειναν στο 0-0.