Ρόμα-Μίλαν 2-1: Άντεξε με δέκα και πήγε στα ημιτελικά

Στο Ολίμπικο της Ρώμης, η Ρόμα νίκησε την Μίλαν με 2-1 και σε συνδυασμό με το υπέρ της 1-0 του πρώτου αγώνα προκρίθηκε στα ημιτελικά του Europa League.

Η Ρόμα άνοιξε το σκορ νωρίς, μόλις στο 12ο λεπτό όταν μετά το φάουλ του Πελεγκρίνι, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στην συνέχεια ο Μαντσίνι την έστειλε στα δίχτυα.

Η Μίλαν απείλησε με σουτ του Ζιρού στο 15’ και με κεφαλιά του Γκάμπια στο 20’ μετά από κόρνερ.

Η Ρόμα όμως διπλασίασε τα τέρματα της στο 22’ με σουτ του Ντιμπάλα.

Στο 31’ άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες καθώς ο Τσελίκ αντίκρισε κόκκινη κάρτα για φάουλ στον Ραφαέλ Λεάο.

Στην επανάληψη, η Μίλαν απείλησε στο 49’ αλλά το σουτ του Γιόβιτς έδιωξε ο Γιορέντε.Νέα καλή στιγμή στο 51’ αλλά και πάλι ο Πούλισικ έχασε την ισορροπία του και δεν σούταρε καλά μέσα από την περιοχή.
Η Ρόμα απάντησε στο 58’ αλλά το σουτ του Σπινατσόλα σταμάτησε ο Μενιάν.

Καλή στιγμή για την Μίλαν στο 67’ αλλά ο Τσουκβουέζε αστόχησε.

Σουτ του Ρέιντερς στο 85’ έσωσε ο Σβίλαρ.

Στο 86’ η Μίλαν μείωσε σε 2-1 όταν ο Ματέο Γκάμπια μετά από ασίστ του Λεάο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ρόμα: Σβίλαρ, Τσελίκ, Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Σπινατσόλα, Πελεγκρίνι (82’ Σάντσεζ), Παρέδες, Μπόβε (82’ Ανχελίνιο), Ελ Σαραουί, Λουκάκου (29’ Άμπραχαμ), Ντιμπάλα (43’ Γιορέντε).
Μίλαν: Μενιάν, Καλάμπρια (46’ Ρέιντερς), Γκάμπια, Τομόρι, Ερναντέζ, Μούσα (69’ Φλορέντσι), Μπενασέρ, Πούλισικ (69’ Οκαφόρ), Λόφτους-Τσικ (46’ Τσουκβουέζε), Λεάο, Ζιρού.