Europa League: Νίκες για τα φαβορί, εύκολα η Ρεν, με ανατροπή η Λίβερπουλ (highlights)

Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα για τα φαβορί στους ομίλους του Europa League. Λίβερπουλ και Ρόμα δυσκολεύτηκαν εκτός έδρας επί των Λίντσερ (3-1) και Σερίφ (2-1), ενώ Μπάγερ Λεβερκούζεν και Ρεν δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι σε Χάκεν (4-0) και Μακάμπι Χάιφα (3-0) αντίστοιχα.

Με βασικό τον Κώστα Τσιμίκα η Λίβερπουλ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 14΄ από το γκολ του Φλέκερ, ωστόσο, μέσα σε επτά λεπτά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έφερε τα πάνω κάτω. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νούνιες στο 56’ ισοφάρισε σε 1-1 και στο 63’ ο Ντίας ολοκλήρωσε την ανατροπή. Στο 88΄ ο Σαλάχ «σφράγισε» το «τρίποντο» για τους Άγγλους, που είναι ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.

Κανένα πρόβλημα δεν είχε η Ρεν απέναντι στην Μακάμπι Χάιφα, στο άλλο ματς του 6ου ομίλου, όπου συμμετέχει και ο Παναθηναϊκός.

Η γαλλική ομάδα με δύο γκολ στα πρώτα 31 λεπτά από τους Μπλα και Τρουφέρ επικράτησε άνετα με 3-0 της προσεχούς αντιπάλου των «πρασίνων» στην 2η αγωνιστική. Το τρίτο γκολ της Ρεν σημείωσε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (55’) ο Γιλντιρίμ.

Το αήττητο που έχει στη Μπάι Αρίνα στο Europa League διατήρησε η Λεβερκούζεν με την άνετη επικράτηση επί της Χάκεν με 4-0. Ήταν η 13η νίκη επί συνόλου 16 αγώνων που έδωσε μέχρι τώρα στην έδρα του το συγκρότημα του Τσάμπι Αλόνσο στη διοργάνωση, νίκη που επί της ουσίας ήρθε από το πρώτο 45λεπτο με τα γκολ των Βιρτς και Αντλί.

Η Ρόμα δυσκολεύτηκε στο Τιρασπόλ, αλλά τελικά με το γκολ του Λουκάκου στο 65΄ κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από την έδρα της Σερίφ με 2-1. Οι Μολδαβοί, με τον Αποστολάκη να μπαίνει αλλαγή στο 88΄, προέρχονταν από αήττητο εντός έδρας σερί 15 αγώνων (13-2-0), ενώ ήταν η 3η σερί ήττα που γνώρισαν από ιταλική ομάδα, μετά από εκείνες κόντρα στην Ίντερ.