Ντ. Κιέβου – ΑΕΚ Λάρνακας 0-1: Νίκη προοπτικής στην Κρακοβία (hls)

Με γκολ του Γκιούρτσα στο 8ο λεπτό η ΑΕΚ Λάρνακας νίκησε 1-0 την Ντιναμό Κιέβο στην Κρακοβία δημιουργώντας προσδοκίες πρόκρισης στη συνέχεια και μετά τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ

Σκόραρε με το καλησπέρα χάρις το γκολ του Μαγυάρου Γκιούρτσα στο 8ο λεπτό και κατόπιν έσπευσε να πει ένα πρόωρο…»καληνύχτα» στους Ουκρανούς της τυπικά γηπεδούχου Ντινάμο Κιέβου, στην Κρακοβία!

Η ΑΕΚ Λάρνακας πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη, βάζοντας την προσεγμένη άμυνα απέναντι στους φλύαρους, τυπικά γηπεδούχους του Μιρτσέα Λουτσέσκου οι οποίοι είχαν λίγες ευκαιρίες προκειμένου να διεκδικήσουν κάτι από το0 ματς και τη μοναδική φορά που σκόραραν (29’) το γκολ ακυρώθηκε καθώς με την βοήθεια του VAR ο Μπουγιάλσκι πριν σκοράρει πήρε τη μπάλα από θέση οφσάϊτ.
Πολύ σημαντική η νίκη για την σκαλιώτικη ομάδα η οποία μετά την ισοπαλία 2-2 στη Γαλλία, παραμένει κοντά στη διεκδίκηση μιας θέσης είτε για τη συνέχεια στο Γιουρόπα Λιγκ, είτε – σε μια πιο προσιτή προοπτική – την 3η θέση που θα την πάει στην συνέχεια του Κόνφερενς Λιγκ

Ντινάμο Κιέβου (Μιρτσέα Λουτσέσκου): Μπόικο, Κεντζιόρα (68′ Καραβάεφ), Ζαμπάρνι, Σιρότα, Ντουμίνστακ, Τσιγκάνκοφ, Σίντορτσουκ, Αντριγέφσκι (68′ Σεπέλιεφ), Καμπάιεφ (83′ Βανάτ), Γκάρμας (46′ Μπεσεντίν), Μπουγιάλσκι.

ΑΕΚ (Χοσέ Λούις Όλτρα): Πίριτς, Χριστοφόρου, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρθία, Μάμας (65′ Λέδες), Πέρε Πονς (73′ Ναούμ), Γκιούρτσο (77′ Εγγλέζου), Άλτμαν, Τρισκόφσκι (65′ Σανχούρχο), Ολατούντζι (73′ Λόπες).