Νάπολι-Λέγκια 3-0: Πρώτη νίκη με πρωταγωνιστή τον Ινσίνιε! (hls)

Την πρώτη της νίκη στο Γιουρόπα Λιγκ, πέτυχε στο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα η Νάπολι, επικρατώντας της Λέγκια με 3-0!

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, είχε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, όμως τα γκολ ήρθαν στο δεύτερο. Στο 13 ο Μέρτενς δοκίμασε τ΄αντανακλαστικά του Μίζτα που παραχώρησε κόρνερ. Στο 22 ο ίδιος παίκτης απείλησε και πάλι τον πορτιέρε της Λέγκια με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 30 ο Λοσάνο έπιασε ωραίο σουτ αναγκάζοντας τον Μίζτα να πέσει και να διώξει τη μπάλα σε κόρνερ.

Στο 41 η Λέγκια θα μπορούσε να έχει δημιουργήσει την πρώτη του ευκαιρία όμως το σου του Μούτσι βρήκε σε αμυντικό.

Οι γηπεδούχοι συνεχισάν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο. Απείλησαν στο 54 με τον Ντέμε και στο 57 με τον Ινσίνιε χωρίς όμως να μπορούν ν΄ανοίξουν το σκορ.

Στο 61 ο Μέρτενς είδε τη μπάλα να περνάει για λίγο άουτ ενώ ο Ινσίνιε στο 64΄νικηθηκε από τον εξαιρετικό Μίζτα. Ο Ινσίνιε απείλησε και στο 75, ενώ η Λέγκια είχε δοκάρι στο 76 με τον Έμρελι.

Η λύση για την ομάδα του Σπαλέτι ήρθε από τα πόδια του Ινσίνιε στο 76΄που έκανε το 1-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Ο Ινσίνιε βρήκε τoν Ίσιμεν που νίκησε τον Μίζτα για το 2-0! Στις καθυστερήσεις του ματς, ο Πολιτάνο, έγραψε το 3-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Η Λέγκια παραμένει στην κορυφή του τρίτου ομίλου ενώ η Νάπολι είναι στη δεύτερη θέση με την Λέστερ. Τελευταία θέση για την Σπαρτάκ με 3 βαθμούς.

Νάπολι: Μέρετ, Ντι Λορέντζο, Μανωλάς(72΄Πολιτάνο), Κουλιμπαλί, Χέσους, Ανγκουίσα(57΄Ρουίς), Ντεμέ, Ελμάς, Λοσάνο(57΄Όσιμεν), Μέρτενς(72΄Πετάνγκα), Ινσίνιε(81΄Ραχμάνι)

Λέγκια: Μίζτα, Ναβρόφσκι, Βιετέσκα, Γιέντρζεζτσικ, Μλαντένοβιτς, Λουκίνιας(71΄Καστράτι), Μαρτίνς(Χαρατίν), Τζόσουε, Γιόχανσον, Λόπες(59΄Λόπες), Μούτσι( 71΄ Έμρελι)