Φενέρμπαχτσε-Άντβερπ 2-2: Αμφότερες πάνε για αποκλεισμό (hls)

Η Φενέρμπαχτσε υποδέχτηκε στο «Σουκρού Σαράτσογλου στην Πόλη την Αντβέρπ για την 3η αγωνιστική του Group D, του Europa League και έμεινε στο 2-2.

Η Φενέρμπαχτσε υποδέχτηκε στο “Σουκρού Σαράτσογλου” στην Πόλη την Αντβέρπ για την 3η αγωνιστική του Group D, του Europa League και έμεινε στο 2-2.
Η Φενέρ στην 3η θέση με 2 πόντους ενώ η Άντβερπ τελευταία με έναν, πολύ δύσκολα θα διεκδικήσουν κάτι στον όμιλο του Ολυμπιακού.
Ή Άντβερπ άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς μόλις στο 2ο λεπτό με γκολ του Αλί Σαμάτα, μετά από ασίστ του Φίσερ.
Η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια στο 21ο λεπτό με γκολ του Ένερ Βαλένσια μετά από ασίστ του Τίσεραντ.
Στο 35’ και μετά από εξέταση VAR, η Φενέρ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Βαλένσια από τον Μπατάιγ.
Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση αλλά αστόχησε, χάνοντας την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.
Όμως ότι δεν κατάφερε με το πέναλτι το κατάφερε ο Βαλένσια στο 45’ κάνοντας το 2-1 για τους γηπεδούχους.
Στην επανάληψη, στο 62ο λεπτό η Άντβερπ έφερε το ματς στα ίσια κάνοντας το 2-2 με τον Γκέρκενς μετά από πάσα του Βερστράετε.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Αλτάϊ, Οσαγί Σάμουελ, Τίσεραντ, Κιμ, Ζάλαϊ (87’ Νόβακ), Σόσα (67’ Ζάιτς), Λουίς Γκουστάβο, Καντίογλου (67’ Σανγκαρέ), Οζίλ (66’ Πέλκας), Μπερίσα (66’ Ρόσι), Βαλένσια.
ΑΝΤΒΕΡΠ: Μπουτέζ, Μπατάιγ, Αλμέιδα, Ντε Λατ, Βίνες, Γιουσούφ (63’ Ντβόμο), Βερστράετε, Γκέρκενς, Φίσερ (46’ Μπαλικσίβα), Σαμάτα, Φρέι (70’ Μπένσον).