Group B: Μεγάλο ματς στην Ολλανδία, νικηφόρο ξεκίνημα για την Μονακό (hls)

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ έφυγε με την ισοπαλία από την έδρα της Αϊντχόφεν, με τους Μονεγάσκους να επικρατούν της Στούρμ Γκρατς και να ξεκινούν με νίκη στους ομίλους του Europa League.

Η Αϊντχόφεν στην πρεμιέρα των ομιλών του Uefa Europa League για το Group B υποδέχτηκε την Ρεάλ Σοσιεδάδ, σε έναν αγώνα που είχε πολύ καλό ρυθμό και διακυμάνσεις ο οποίος ολοκληρώθηκε με σκορ 2-2.

Οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι, με την κατοχή της μπάλας να είναι υπέρ τους και με περισσότερες ευκαιρίες οι οποίες όμως δεν στάθηκαν ικανές να τους δώσουν την νίκη. Στην άλλη πλευρά οι Ισπανοί ήταν ουσιαστικοί εκμεταλλεύτηκαν την πλειοψηφία των ευκαιριών που δημιούργησαν και τελικά έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας από το “Philips Stadion”.

To 1-0 έκανε στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης ο Γκέτσε για να έρθει η ισοφάριση μόλις 2 λεπτά από τον Γιανουζάι. Πριν καν κλείσει το ημίχρονο η Σοσιεδάδ πήρε το προβάδισμα με τον Ισάκ (39΄) με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνει ο Χάκπο στο 54ο λεπτό του αγώνα.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Μονακό υποδέχτηκε την Στούρμ Γκράτς με τους Μονεγάσκους να παίρνουν την νίκη με σκορ 1-0.

Η ομάδα του Νίκο Κόβατς ήταν ξεκάθαρα ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο από την αντίπαλο της, είχε συντριπτικά την κατοχή της μπάλας σχεδόν σε ολόκληρη την διάρκεια της αναμέτρησης ενώ δημιούργησε και πάρα πολλές ευκαιρίες τις οποίες όμως δεν κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ με αποτέλεσμα η νίκη να έρθει αλλά με την μικρότερη διαφορά του ενός τέρματος.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στο 66ο λεπτό ο Κρεπέν Ντιατά.

Στην επόμενη αγωνιστική του ομίλου η Στούρμ Γκρατς υποδέχεται την Αϊντχόφεν και η Ρεάλ Σοσιεδάδ την Μονακό.